GeriGündem Vali Mutlu: Yakalananlar ikinci bir eylem yapacaktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  68
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vali Mutlu: Yakalananlar ikinci bir eylem yapacaktı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile birlikte Halkalı'daki terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, dün gözaltına alınan 3 kişinin haricinde bugün de 16 kişinin ikinci eylem hazırlığı yaptığı sırada yakalandığını açıkladı. Ayrıca, uzaktan kumandalı bombayı patlatan kişinin kimliğinin belirlendiğini söyleyen Mutlu, bu kişinin arandığını belirtti.

İŞTE VALİ MUTLU'NUN AÇIKLAMALARI - WEB TV

 

HAİN SALDIRININ ŞÜPHELİLERİ / WEB TV

 

İSTANBUL Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 8 Haziran'da polis servisine ve 22 Haziran'da askeri servise yapılan saldırıda yer alanların aynı gruba bağlı kişiler olduğunu açıkladı. Vali Mutlu, polisin çalışmaları sonucu polis servisine yapılan saldırıda yer aldıkları şüphesiyle 3 kişinin yakalandığını, bu kişilerin yurt dışı bağlantılı olduğunu söyledi.

İstanbul Valiliği'nde İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la birlikte basının karşısına çıkan Vali Mutlu, 8 Haziran'da polis servisine yapılan saldırıyla ilgili olarak 3 kişinin, 22 Haziran'da askeri servise yapılan terör saldırısıyla ilgili olarak da 19 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Her iki saldırının da birbiriyle bağlantılı kişilerce gerçekleştirildiğini belirten Mutlu, şunları söyledi:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerince başlatılan çalışmalar sonucu 8 Haziran'daki eylemle ilgili olduğu tespit edilen ve yeni bir eylem hazırlığı içinde oldukları değerlendirilen bölücü terör örgütünün yurt dışı unsurlarıyla irtibatlı 3 kişi 21 Haziran Pazartesi sabahı gerçekleştirilen operasyonla yakalanmıştır. Operasyonun ikinci günü olan 22 Haziran Salı günü ilimiz Küçükçekmece Yarımburgaz Mahallesi'nde askeri servis aracına yönelik parça tesirli basınç etkili bir bombanın uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu 4 askeri personel ile bir personelin kız çocuğu şehit olmuş 14 personel ise yaralanmıştır. Gözaltına alınan 19 şüpheli 24 Haziran günü ikinci eylemin de hazırlık safhasında yer aldıkları yönünde elde edilen maddi delillerle birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.
Patlamayı uzaktan kumanda ile gerçekleştirin şahsa yönelik yakalama çalışmalarına devam edilmektedir. Her iki olayla ilgisi olduğu değerlendirilerek yakalanan diğer 10 şüpheliyle ilgili soruşturma çok yönlü olarak sürdürülmektedir.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, askeri  ve polis personel servis araçlarına yönelik düzenlenen bombalı saldırıların  birbiriyle bağlantılı olduklarının kesinleştiğini bildirdi.

Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile İstanbul Valiliği'nde  düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Vali Mutlu, “Halkalı'da askeri personeli taşıyan servis aracına yönelik  bombayı patlatan saldırganın kimliğinin tespit edilip edilmediği”ne yönelik soru  üzerine, emniyet müdürlüğünün ilgili birimleri ve konuyla ilgili istihbarat  birimlerinin çok yoğun, koordineli bir istihbarat çalışması sürdürdüklerini  söyledi.
 
Mutlu, “O nedenle bu konuda şu aşamada bir açıklama yapmayı arzu  etmiyoruz. Bu şahsın da yakalanması yönünde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Polis ve askeri personel servis araçlarına yapılan saldırıların  bağlantılı olup olmadığı yönündeki bir soruya da Mutlu, “Her iki eylemin  birbiriyle bağlantılı olduğu kesin olarak ortada” yanıtını verdi.

Bu iki eylemi gerçekleştiren grubun gözaltına alındığını konuşmasında da  ifade ettiğini belirten Mutlu, “Her iki eylem de bölücü terör örgütü tarafından  üstlenildi ve bu eylemi gerçekleştiren, hazırlıklarını yapanlara yönelik de  tespitlerimiz sonucunda bugün adli makamlara da ilgilileri sevk ettik. Sadece bu  eylemle ilgili bombayı patlatan üzerindeki çalışmalarımızı yoğun sürdürüyoruz”  diye konuştu.

Mutlu, Halkalı'da askeri personel aracına yönelik bombanın bir düdüklü  tencere içerisinde bulunduğu yolundaki bilgilerin doğru olup olmadığını soran bir  gazeteciye de bombanın basınç tesirli ve uzaktan kumandalı bir bomba olduğu  cevabını verdi.

Bombanın ne şekilde hazırlandığı ve nasıl bir düzenekle oluşturulduğu  konusunun daha özel bir konu olduğunu vurgulayan Mutlu, “Bunların detaylarının  tamamı bizde var. Nasıl yapıldığını biliyoruz, ne tür bir patlayıcı  hazırlandığını biliyoruz. Dolayısıyla detaylardan ziyade, bombanın niteliği,  uzaktan kumandalı, basınç tesirli bir bomba olduğunun bilinmesi yeterli”  şeklinde konuştu.

“Başka eylem hazırlığı içinde olduklarına yönelik bilgi var mı?” sorusu  üzerine de Vali Mutlu, şu yanıtı verdi:

“Tabii, bu konuda aynı grubun yeni eylem hazırlıkları içinde olduğu  yönünde şu anda elimizde net bir bilgi yok. Ancak şayet tespit edilememiş  olsalardı, tamamen bu konuyla ilgili uzmanlaşmış, çalışan, koordineli bir ekip  olması nedeniyle de farklı yerlerde de bu tür eylemleri gerçekleştirebileceği  yönünde bir değerlendirmemiz var.”
      

Yorumları Göster
Yorumları Gizle