Gündem Haberleri

  Vali Harput'tan grizu faciası hakkında açıklama

  A.A
  16.12.2009 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Bursa Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa ilçesinde, 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan madendeki göçükle ilgili olarak, “Ocakta A'dan Z'ye sorunların olduğu gerçek” dedi.

  Harput, makamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, madendeki göçükte hayatını kaybeden işçi yakınlarına verilen yardımların, Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı aracılığıyla dün gece yarısına kadar teslim edildiğini söyledi.
  Geciken yardımın yardım olmaktan çıktığını bildiklerini ifade eden Harput, şöyle konuştu:
  “Gecikme olmadan küçük ihtiyaçlarının giderilmesiyle ilgili gönderilen yaklaşık 210 bin lira vatandaşlara ulaştırıldı. Vatandaşlarda maddi açıdan kısmi bir rahatlama olmuştur. Ayrıca, hayatlarını kaybetmiş işçilerimizin iş kazası nedeniyle emeklilik işleri başlatılmıştır. Hafta içinde emeklilik işlerinin sonuçlanarak, ailelerinin aylık almalarıyla ilgili işlemler bitirilecektir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de hayatlarını kaybeden işçilerin ailelerinin bir kısım ihtiyaçlarının giderilmesiyle ilgili çalışma içinde. Çalışmalar sürüyor. İhtiyaç tespitlerinin bitiminden sonra makama arz edeceğiz.”

  FİRMANIN KÖMÜR ÇIKARMA RUHSATININ OLMADIĞI İDDİASI

  Bir basın mensubunun, “maden ocağını işleten firmanın kömür arama ruhsatının bulunduğu, ancak çıkarma ruhsatının olmadığı” yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Harput, şunları kaydetti:
  “Dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocaktaki sorunları madde madde açıkladı. Ocakta A'dan Z'ye kadar sorunların olduğu gerçek. Deveye sormuşlar 'neden boynun eğri?'. Bu da 'nerem doğru' demiş. Burada sorunların tespiti yapılmıştır. Çalışmalar başlatılmıştır. Ben daha fazla ayrıntıya girmeyeyim. Firma sahibi ile haberlerden öğrendiğim kadarıyla irtibat kurulamadığı ifade ediliyor. O konuda da bir şey söylemek zor.”
  Bir gazetecinin, “2007'de 6 ay süreyle kapatılma kararı alınmış ama uygulanmamış. Bu konuda bilginiz var mı” sorusu üzerine Harput, “2007'de Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından burayla ilgili çalışma yapılmış. Bu çalışmanın içinde madenin eksiklikleri ve aksaklıkları tespit edilmiş. Ancak bu tespitle ilgili ne işler yapıldığı belli değil” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı