Gündem Haberleri

  Vali: Çocuk Köyü'nde taciz iddiası araştırılıyor

  İzmir
  03.02.2005 - 15:11 | Son Güncelleme:

  İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'ndeki cinsel taciz iddialarıyla ilgili olarak, “Olayın adli, idari, yönetsel ve disiplin yönünden en detaylı bir şekilde araştırılması devam ediyor” dedi.

  CHP Grup yönetiminin görevlendirdiği CHP İzmir Milletvekilleri Bülent Baratalı, Türkan Miçooğulları, Erdal Karademir, Yılmaz Kaya ve Ali Rıza Bodur, Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'ndeki cinsel taciz iddiaları hakkında bilgi almak üzere, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'yu ziyaret etti.

    

  Ziyarette konuşan Vali Göksu, milletvekillerini, hem İzmir'in yarım kalan yatırımları, hem de Urla'daki köyle ilgili olarak bugüne kadar adli ve idari boyutta gelinen nokta hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

    

  “Gurur kaynağı” olarak lanse edilen köyde böyle bir olayın olmasının kendisini olduğu kadar, tüm İzmirlileri de üzdüğünü belirten Göksu, olayın tespitinin ardından Barbaros Çocuk Köyü Müdürü de dahil olmak üzere 3 kişiyi görevden uzaklaştırdıklarını, bunun ardından ise SHÇEK tarafından 2 müfettişin inceleme başlattığını anımsattı.

    

  "BASIN DUYARLI OLMALI"

    

  İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, köydeki çocuklardan sadece 5-6 tanesinin bu işin içinde olduğunu, 78 çocuğun ise olayla hiç ilgisinin bulunmadığını belirterek, çocukların haberlerden olumsuz etkilenmemeleri için basının “daha dikkatli” olmasını istedi.

  Göksu, şöyle konuştu:

    

  “Buradaki çocuklar, hafta başında ikinci dönem eğitim öğretime başlayacaklar. Geçtiğimiz günlerde hepsini tek tek ziyaret ettim. Genel durumları çok iyi. Mahkemenin, bu olaya karışan çocuklar hakkında, belli kurumlarda himaye altına alınması yönünde kararı var. İnanıyorum ki birkaç gün içinde soruşturma bitecek ve Barbaros Çocuk Köyü'nü yeniden eski günlerine döndürmenin gayreti içerisinde olacağız. Olayın adli, idari, yönetsel ve disiplin yönünden araştırılması en detaylı bir şekilde devam ediyor ve en kısa sürede de bitirilecek.”

    

  Bir gazetecinin Urla Kaymakamı Ahmet Mailoğlu'nun görevinden alınıp alınmayacağı şeklindeki sorusuna, Göksu, Mailoğlu hakkındaki iddialar hakkında müfettişlerin inceleme ve araştırma başlattığını, delil topladığını, buradan çıkacak sonuca göre hareket edileceğini bildirdi.

   

  SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRÜ SERBEST BIRAKILDI

    

   Bu arada Urla Barbaros Çocuk Köyü'ndeki cinsel taciz iddiaları soruşturması kapsamında savcının talimatıyla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nazmi Taşkın, çıkarıldığı nöbetçi mahkemede, bin 500 YTL kefalet karşılığı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

    

  Jandarma tarafından “görevi ihmal” suçlamasıyla gözaltına alınan Nazmi Taşkın, sabah Urla Adliyesi'ne getirildi. Urla Cumhuriyet

  Savcısı Murat Gök tarafından ifadesi alınan Taşkın,tutuklanması talebiyle Nöbetçi Mahkeme'ye sevk edildi.  

   

  Nöbetçi Mahkeme'de ifadesi alınan Taşkın'ın, tutuklanmasına karar verildi. Mahkeme, Nazmi Taşkın'ın, bin 500 YTL kefalet ödemesi karşılığında serbest bırakılmasına karar verdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı