Gündem Haberleri

  Vali Çakır Büyükşehir'i uyardı

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vali Erol Çakır, Florya Ormanı için Gürtuna'ya yazılı bir talimat gönderdi. Çakır, Valiliğin projenin iptali için 5. İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu, mahkeme sonuçlanıncaya kadar hayvanat bahçesinin yaptırılmaması gerektiğini söylüyor:

  Burası Koruma Kurulu tarafından 2. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Ancak hayvan barınaklarını, restoran ve dükkanları da içine alan 25 bin metrekarelik bir bölgede yapılması planlanan Hayvanat Bahçesi ve Çocuk Eğlence Merkezi, bu ilke kararına ters düşmektedir.

  Orman, kamu kuruluşuna ait olması nedeniyle burada planlanan oluşumlar, kamu yararı gözetilerek projelendirilmelidir. Ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınmalıdır. Halbuki bu hayvanat bahçesi için Bakanlıktan izin alınmamıştır.

  Bahçıvan Şirketi'nin belediyenizle yapmış olduğu kira mukavelesi yalnızca 193 parseli kapsamasına rağmen, inşaat alanına 105-194 parsellerinin de eklenmesinin manası anlaşılamamıştır.

  Kararınız orman alanının ticaret merkezi haline getirilerek halkın yalnızca belli bir kesiminin yararlanmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle idare mahkemesinde açmış olduğumuz karşı dava sonuçlanıncaya kadar söz konusu yerin teslimi yapılmamalıdır.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı