Gündem Haberleri

  Vali Aydın: Dağda bize kurşun sıkan bizim evladımız

  Turan KOYUNCU/ SİİRT, (DHA)
  24.11.2012 - 17:13 | Son Güncelleme:

  SİİRT Valisi Ahmet Aydın, Öğretmenler Günü töreninde, dağa çıkıp PKK’ya katılan çocuklarla ilgili konuştu. Aydın, "Allah korusun bir çocuk dağa çıktığı zaman bunun vebalini yüreğinizde hissetmeniz lazım.Bugün eline silah almış dağda bize kurşun sıkan o çocuk bizim evladımız. Bu konuda bizim de suçumuz var, müdürün de suçu var, öğretmenin de suçu var" dedi.

  Siirt Valisi Ahmet Aydın, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Aydınlar İlçesi’ndeki kutlamalara katıldı. Yeni göreve başlayan öğretmenlerin yemin törenini izleyen Vali Aydın, törenin ardından öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, dağa çıkıp PKK’ya katılan çocuklarla ilglii konuştu. Aydın, öğretmenlerin öğrencilerine ayırdığı zaman için öğretmenlere minnettar olduğunu, eğitim için gece gündüz demeden çalışmak gerektiğini belirtti.

  Bir çocuğunun dağa çıkması büyük bir üzüntü ile karşıladıklarını ve bunun vebalinin büyük olduğunu söyleyen Aydın, şöyle dedi:  "Allah korusun bir çocuk dağa çıktığı zaman bunun vebalini yüreğinizde hissetmeniz lazım. O çocuğa ben bir şeyler verseydim, o çocuk dağa çıkmazdı demeniz lazım.

  Vali Aydın: Dağda bize kurşun sıkan bizim evladımız
  Güven'e takipsizlik
  Daha önce ''Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz'' diyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ile ilgili soruşturma açılmıştı. Yürütülen soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Güven ile ilgili takipsizlik kararı verdi.
  Detayı için tıklayınız

  Bu konuda bizim de suçumuz var, müdürün de suçu var, öğretmenin de suçu var. Bugün eline silah almış dağda bize kurşun sıkan o çocuk bizim evladımız. Ben ilk geldiğimde de bunu söyledim. hakikaten üzülüyoruz keşke dağa çıkmasa keşke bir şeyler anlatabilsek.

  Ve inanın ben kaç sefer kaymakamlıkta da yaşadım. Terörist gelmiş teslim olmuş, ’Kaymakam bey, babam bana 5 bin lira para verseydi ben bugün terörist olmazdım’ diyen teröristten tutun da, şuna kızmış, öğretmenine kızmış, polise kızmış, jandarmaya kızmış, bir kızgınlıkla beraber dağa çıkmış çok çocuk var maalesef.

  Çıktıktan sonra da geri dönemiyorlar. Böyle bir sistem içerisindeler. Bu noktada öğretmenlerimize çok büyük görev düşüyor. Biliyorsunuz ’Siirt Okuyor’ kampanyamız çok önemli. 7’den 70’e okuyor kampanyası. Çocuklara kitap okutalım, çocukların akılları zihinleri gelişsin. Yani zeki çocuktan, okumuş çocuktan hiçbir zarar gelmez. Düşüncesi ne olursa olsun, sağcı olsun. solcu olsun, yeter ki okusun, her şeyin başı cehalettir."

  Vali Aydın: Dağda bize kurşun sıkan bizim evladımız
  Fotoğraf, Siirt Valisi Ahmet Aydın'ın, Eruh ilçesine bağlı Dağdüşü, Görendoruk ve Dikboğaz Jandarma Karakollarında görev yapan Mehmetçikleri bayram ziyaretinde çekilmiştir.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı