Gündem Haberleri

  Vakıf üniversitelerine YÖK uyarısı

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Vakıf üniversiteleri için geri sayım başladı. YÖK'ün kuruluş aşamasında taahhüt edilen malvarlıklarının devredilmesi, ÖSS kurallarına aykırı olarak alınan öğrencilerin ilişiğinin kesilmesi gibi konularda Doğuş, Maltepe, İstanbul Bilgi, Haliç, Çankaya, Atılım, İstanbul Kültür, Bahçeşehir, Kadir Has ile Fatih Üniversitesi'ne verdiği beş aylık süre, 31 Aralık'ta doluyor. YÖK, bir yıl içerisinde gerekli düzenlemeleri yapmayan vakıf üniversitelerini kapatacak.

  Kurallara aykırı öğrenci alan ve kuruluş aşamasında taahhüt edilen mal varlığını devretmeyen vakıf üniversiteleri için geri sayım başladı. YÖK'ün, ÖSS kurallarına aykırı olarak alınan öğrencilerin ilişiğinin kesilmesi, malvarlıklarının devredilmesi gibi konularda Doğuş, Maltepe, İstanbul Bilgi, Haliç, Çankaya, Atılım, İstanbul Kültür, Bahçeşehir, Kadir Has ile Fatih Üniversitesi'ne verdiği 5 aylık süre 31 Aralık'ta doluyor.

  Edinilen bilgiye göre, YÖK Genel Kurulu, YÖK Denetleme Kurulu'nun incelemelerini dikkate alarak, "kuruluş aşamasında taahhüt edilen mal varlıklarının üniversitelere devretmeyen" ve"ÖSS kurallarına aykırı olarak öğrenci alan" 10 vakıf üniversitesine "kapatma" uyarısında bulunurken, gerekli düzenlemelerin yapılması için de 31 Aralık 2001 tarihine kadar süre verdi. Vakıf üniversitelerinin, yapılan işlemlere ilişkin çeşitli belgeleri YÖK'e gönderdiği öğrenilirken, belgeler önümüzdeki günlerde YÖK Genel Kurulu'nca değerlendirilecek. YÖK, yapılan düzenlemeleri yeterli bulmaması durumunda, vakıf üniversiteleri için bir yıllık "kapatma" sürecini başlatacak.

  TAPU VERMEK YERİNE KİRA ALIYORLAR

  Vakıf üniversitelerine yapılan "kapatma uyarısı"nın altında, kuruluş aşamasında taahhüt edilen mal varlıklarının üniversitelere devredilmemesi yatıyor.

  Kadir Has Üniversitesi: Üniversitede çalışmayan öğretim elemanlarına ücret ödeniyor. İki bina için vakfa kira ödeniyor, Tıp Fakültesi'nin uygulama hastanesi yok.  

  Fatih Üniversitesi: Kurucu vakıf olan Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfı tarafından taahhüt edilen taşınmazlardan üçü dışındakiler kurucu vakfa ait değildir. Üniversite tüzel kişiliğine ait hiçbir gayrimenkul bulunmuyor. Öğretim elemanı sıkıntısı var.

  Bahçeşehir Üniversitesi: Taahhüt edilen binalar değiştirilmiş, Üniversite kullandığı binalara kira ödüyor.

  Doğuş Üniversitesi: Vakıfın katkısı yok, öğrenci katkı paylarından oluşan gelirden vakfa ayda 34 bin dolar kira ödeniyor. Üniversitenin kendi gayrimenkulü yok. 

  KORSAN ÖĞRENCİ OKUTULUYOR 

  Atılım Üniversitesi: Taahhüt edilen araziler devredilmemiş. Üniversite vakıf sahibinin arazisine yatırım yapıyor. Korsan öğrenciler eğitim-öğretime devam ettiriliyor. Mütevelli Heyet yetkilerinin tamamını başkana devretmiş, başkan, iki yıldır YÖK'ün görüşme talebine icabet etmiyor.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi: Ana binanın intifa hakkı üniversiteye devredilmemiş ve halen vakıf üzerinde. Üniversite kullandığı binalar için kira ödüyor. Üniversiteden gelir-gider durumları ile ilgili bilgiler Denetleme Kurulu'na verilmedi. 

  Haliç Üniversitesi: Üniversitenin kendi mülkiyetinde binası yok, eğitim-öğretim yapılan bina ile yurt binası için üniversite, vakfa kira ödüyor.

  Çankaya Üniversitesi: Taahhüt edilen yerler üniversitenin kullanımına verilmiş, bunların dışında bir blok vakıftan kiralanmış ve üniversite vakfa kira ödüyor. 

  İstanbul Kültür Üniversitesi: Üniversitenin kendi binası yok. Muhtelif binalar için vakıf şirketlerine toplam bir milyon 339 bin 536 dolar kira ödeniyor. 1999 yılında bu binalar için toplam 799 bin 534 dolar kira ödemesi yapılmış.  

  (ANKA)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı