Gündem Haberleri

  Vakıf üniversiteleri tehlikede

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, vakıf üniversitelerine kamu arazisi tahsisini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Bu karar, başta Koç Üniversitesi olmak üzere kamudan arazi tahsis eden üniversiteleri sıkıntıya soktu.

  Gözler Koç Üniversitesi'nde

  Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından gözler Koç Üniversitesi'ne çevrildi. Koç Üniversitesi'ne arazi tahsisinin iptali için Danıştay 8. Dairesi'nde açılan dava ise halen sürüyor.

  VAKIF üniversitelerine arazi tahsisine Anayasa Mahkemesi freni geldi. Anayasa Mahkemesi, ‘‘Vakıf üniversitelerine arazi tahsisinin usül ve esaslarını belirleyen’’ YÖK Yasası'ndaki değişikliği Anayasa'ya aykırı bularak, oybirliği ile iptal etti. Yüksek Mahkeme, ‘‘Yürürlüğün durdurulmasına’’ karar verdi.

  Yüksek Mahkeme, YÖK kanununa dayanarak ‘‘Bu kanunun getirdiği şartları yerine getiren vakıf üniversitelerine daha önce yapılan arazi tahsislerinin de geçerli olacağını’’ hükme bağlayan geçici birinci maddesini de iptal etti. Böylece başta Koç Üniversitesi olmak üzere kamudan sağladıkları araziler üzerine kurulu bulunan üniversitelerin durumu sıkıntıya girdi. Vakıf üniversiteleri YÖK kanununa dayanarak kamudan arazi tahsis etmişlerdi. Anayasa Mahkemesi ise dün bu kanunun ilgili iki maddesini iptal etti. Böylece kamudan arazi tahsis eden üniversiteler yasal dayanaktan yoksun hale geldi. Yüksek Mahkemenin aldığı iptal kararının uygulamasının ne olacağına ise bu konuda önünde devam eden dava bulunan Danıştay'ın vereceği karar ışık tutacak. Hükümetin yeni bir düzenlemeye gitmesi de zorunlu hale geldi.

  Vakıf Üniversitelerine özellikle Orman Bakanlığı tarafından sağlanan arazi tahsisleri geçen yıl tartışma yaratmıştı. Üniversitelerin hiçbir bedel ödemeden orman arazisi üzerine bina inşa ettiklerini gerekçe göstererek Mimarlar Odası tarafından açılan dava sonucunda Danıştay, üniversitelerin orman arazilerinden çıkarılmasına karar vermişti. Orman Bakanı Nami Çağan da ‘‘Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu da bu yönde bir karar alırsa üniversiteleri orman arazilerinden çıkaracağız’’ açıklamasında bulunmuştu. Bunun üzerine üniversiteler arazilere belirli bir bedel ödeme yoluna gitmişler, Dava Daireleri Genel Kurulu da bu kararı bozmuştu.

  FP de gelişmeler üzerine vakıf üniversitelerine arazi tahsisi yapılmasını sağlayan YÖK kanunundaki düzenleme için Anayasa Mahkemesi'ne dava açmıştı. Dava dün üniversitelerin aleyhine sonuçlandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı