Gündem Haberleri

  Uzun yaşamın sırrı beslenmede

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2000'li yıllarda gen mühendisleri insanları belki 200 yıl yaşamaya programlayabile-cekler... Buna neredeyse garanti gözüyle bakılıyor. 2000'lerde yeryüzü 40 ya da 50 yaşlarında gösteren 125'lik delikanlılarla dolacak. Ama dilerseniz, şimdilik ütopik gibi gözüken bu fütürist projeleri bir yana bırakalım, bugün genç ve uzun yaşamak için ne yapabiliriz ona bakalım...

  Fransız bilimadamlarına göre, genç kalıp uzun yaşamak istiyorsak yapacağımız şey son derece basit: Yemek alışkanlığımızı değiştirmek. Aynı genlere sahip olduğumuz halde bir Ortaçağ insanından hemen hemen iki katı daha fazla yaşayabiliyorsak bu tamamiyle yemek alışkanlığımızla ilintili. Bir kere şunu akılda tutmamız şart: Ne kadar az kalori tüketirsek, yaşlanma süreci o kadar yavaşlıyor.

  Neden yaşlandığımıza gelince bunun cevabını zaten biliyoruz. Sürekli teneffüs ettiğimiz oksijen, esasında başta enerji veren hücrelerimiz olmak üzere tüm hücrelerimize hasar veren bir zehir.

  SERBEST RADİKAL TEHLİKESİ

  Oksijenin kanda reaksiyona girmesi üzerine ‘‘serbest radikaller’’ diye adlandırdığımız bir nevi atık güruhu oluşuyor. ‘‘Serbest radikaller’’ yaşlanma ve en önemlisi kanser, kalp hastalıkları, Alzheimer gibi hastalıklara yol açıyor. İnsanların avuç avuç C vitamini, E vitamini, beta keroten hapları yutmalarının nedeni bu ‘‘serbest radikallerden’’ korunmak.

  Bilimadamları son zamanlarda ‘‘serbest radikallerle’’ haplarla değil doğal besinlerle savaşmanın yollarını arıyorlar. Besinlerinin özellikleri de ortaya çıktıkca bunların yaşlanmayı da yavaşlatabilecekleri görülüyor.

  AZ KALORİ YAKMAYA ÇALIŞIN

  Bilinçli beslenmeyi bir yana bırakırsak daha az yemek, az kalori yakmak da genç kalmanın diğer bir koşulu. 1930'lu yıllardan beri yapılan tüm deneyler aynı şeyi kanıtlıyor: Fareler, balıklar, örümcekler hatta sinekler az yedikleri takdirde yüzde 30 ila 40 oranında daha fazla yaşıyorlar. Üstelik daha da sağlıklılar. Doktor Jean Paul Curtay'e bakılırsa ‘‘Yüz yıl öncesine oranla iki kat daha az kalori yakıyoruz. Bugün daha uzun yaşamamızın başlıca nedeni de bu!’’. Özetle daha az yemek, daha az oksijene gereksinimi olmak ve daha az ‘‘serbest radikal’’ üretmek anlamına geliyor.

  2000'lerde insan ömrü 200 yıl olacak

  ABD'de yapılan bilimsel araştırmalar, insan ömrünün 200 yaşına kadar uzatılabileceğini ortaya koydu.

  New York Times gazetesinde yayınlanan bilimsel bir makaleye göre, bilimadamları laboratuvarda meyve sinekleri ile fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, bu canlıların ömürlerini normalin birkaç katına kadar uzatmayı başardılar. Bu arada, normal yaşam sürelerinden birkaç kat fazla yaşatılan meyva sinekleri ve farelerin, bedence küçüldükleri, yağlandıkları ve üreme kabiliyetlerinin çok geç devreye girdiği da belirlendi.

  Bu gelişmeden sonra uzmanlar sıranın bir gün insanlara geleceğini düşünüyorlar. Bilimadamlarının uzun yaşam geni adını taktıkları genler, hücrelerin birbirleriyle uyumlu hareket etmesini ve organların normal çalışmasını sağlıyor. Ancak canlıların sadece ömrünü uzatmak yetmiyor. Bunların günlük yaşamlarını normal biçimde sürdürebilmeleri için yapılması gerekli düzenlemeler ve bunun ortaya çıkaracağı zorluklar ayrıntılarda yatıyor.

  Uzmanlar, bu arada uzun yaşayacak canlının fiziksel gücünü kaybetmemesi gerektiği konusunda da birleşiyorlar.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı