Gündem Haberleri

  Uzun uçuşlar hamileler için daha zararlı

  Hürriyet Haber
  01.12.2001 - 15:01 | Son Güncelleme:

  İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kapsamlı araştırma, uzun süreli uçak yolculuklarında ortaya çıkan ve ölüme yol açan "derin damar trombosisi"nin hamile kadınlar için daha büyük tehlike oluşturduğunu ortaya çıkardı.

  İngiltere Sağlık Bakanlığı adına konuyla ilgili çalışmalar yapan bilim adamları, hamile kadınların uçağa binmeden once mutlaka doktorlarından konuyla ilgili bilgi almaları gerektiğini söylediler. 
   
  Bunun, sonu ölümle bitecek "derin damar trombosisi" riskini azaltacağını belirten bilim adamları, ayrıca doğum kontol hapı kullanmakta olan, yeni doğum yapmış ya da hormon takviyesi alan kadınların da uçak yolculukları öncesinde doktorlarıyla görüşmeleri gereğine dikkat çekti.
    
  Her yıl her 2 bin uçak yolcusundan birini etkileyen rahatsızlığı önlemenin bir yolunun da uçakta kişinin oturduğu yerde yapabileceği basit ayak egzersizleri olduğunu hatırlatan bilim adamları, daha önce bu rahatsızlığı bir kez yaşamış, kanser tedavisi görmekte olan, son aylarda ameliyat ya da felç geçirmiş kişilerin de uçuş öncesinde doktorlarından tavsiye almaları gerektiğini belirttiler.
    
  Dar aralıklı koltuklarda uzun saatler boyunca hareket etmemek yüzünden bacak damarlarında oluşan kan pıhtısının, hayati bir organa ilerleyerek kişinin yaşamına son vermesi olarak açıklanan hastalığa tam olarak uzun yolculukların yol açıp açmadığının kanıtlanmadığını dahatırlatan bilim adamları, bu noktada daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar.
    
  Ancak şu ana kadar yapılan istatistiki çalışmalar her 10 uzun uçuşyolcusundan birinin bacak damarlarında belirtileri ortaya çıkmamış damar trombosisine rastlandığını ve bu kişilerin ölüm riskleri bulunduğunu ortaya koydu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı