Gündem Haberleri

  Uzun ip belimizde...

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Samsun’un Yakakent ilçesinde, heyelan tehlikesi yüzünden ‘‘yıkım kararı ve eğitim yapılamaz’’ raporu bulunan ilköğretim okulununun binası, halatlarla bağlanarak eğitim sürdürülüyor.

  İlçeden 17 kilometre uzaklıktaki 40 haneli Gündüzlü Köyü’nde heyelan tehlikesi yüzünden yıkım kararı bulunan 54 öğrencili, 2 derslikli Gündüzlü Köyü İlköğretim Okulu’nun tek katlı binası, olası bir kayma tehlikesine karşı, köylüler tarafından inşaat demiriyle ağaçlara bağlandı.

  Çevrede başka okul olmadığı için tehlikeye rağmen okuldaki eğitim sürdürülürken, öğretmenler Cevat Özdemir (42) ve Emine Evren (31), derslere korku içinde girdiklerini söylediler.

  ‘‘Her an binanın yıkılma tehlikesi içinde ders yapıyoruz’’ diyen öğretmenler, öğrencilerin de sınıflarda korku içinde oturduklarını belirterek, ‘‘Okulun yıkım kararı var. Rüzgardan sallanıyor. Köylüler,okulu halatla bağladılar. Kayma anında pek faydası olacağını düşünmüyoruz. Belki okuldan çıkmak için vakit kazandırır diye düşünüyoruz’’dediler.

  Bina için 1997 yılında yıkım kararı verildiğini söyleyen Köy Muhtarı Niyazi Şimşek ise şunları söyledi:

  ‘‘Okulumuz 34 yıllık ve ahşap bir yapı. 3 yıl önce Bayındırlık İl Müdürlüğü’nden geldiler ve yıkılma tehlikesi nedeniyle (Eğitim görülemez) raporu verdiler. Bunun üzerine biz de okulu halat ve demirlerle bağladık. Ayrıca ağaç direklerle de destek yaptık. Böylece çocuklarımızın korkusunu biraz hafiflettik. Amacımız okulun yıkılmasını önlemekten çok, heyelan sırasında çocuklarımızın kaçabilmesi için zaman kazanmak.’’

  Çocuklarını korku içinde okula gönderdiklerini belirten Şimşek, ‘‘3 yıldır yeni okul yapılacağı söyleniyor ama hala hiçbir şey yapılmadı. Yetkililerden destek bekliyoruz’’ diye konuştu.

  GEREKLİ ÖDENEK SAĞLANAMADI

  Yakakent Kaymakamı Mustafa Gündüz de gerekli ödenek sağlanamadığı için yeni okul inşaatına bugüne kadar başlanamadığını söyledi.

  Konuyu ilgili birimlere aktardığını ve 2002 yılında inşaata başlanacağını kaydeden Kaymakam Gündüz, ‘‘Biz de çare arıyoruz. Bazı milletvekilerimize de konuyu bildirdik. Hatta gelip okulun durumunu gördüler. Ancak kriz nedeniyle bugüne kadar yeni okul yapılamadı’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı