GeriGündem Üzmez davası Yargıtay'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üzmez davası Yargıtay'da

Bursa'da oturan 14 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Bursa 4. ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen Eylül ayında 13 yıl 1.5 ay hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez'in dosyası Yargıtay’a gönderildi. Sanık avukatları temyiz dilekçesinde Üzmez'e hiç bir ceza verilmemesi, müdahil avukatları ise cezanın arttırılmasını talep ettiler.

Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ‘Küçük yaştaki kızın beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde cinsel istismar' suçundan 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez ve bu suça yardım ettiği iddiasıyla yargılanırken beraat eden B,Ç.'nin annesi Livaze Ç.'nin dosyası Yargıtay'a gönderildi.

Sanık Hüseyin Üzmez’in avukatı Bayram Sabah, müvekkili hakkında verilen kararın bozulması gerektiğini belirterek, hazırladığı tek sayfalık dilekçesinde, Üzmez hakkında somut kanıt olmadığını ve soruşturmanın başındaki ‘tevil yoluyla' ikrarında Yargıtay içtihatlarına aykırı olduğunu söyledi. Avukat Sabah, şöyle devam etti:
“İkrar tek başına suçun işlendiğine yeterli kanıt değildir. Zaten müvekkil soruşturmanın başında yaptığı ikrarı hangi nedenlerle yaptığını mahkemedeki savunmasında izah etmiştir. Mağdurenin maruz kaldığı iddia edilen eylemden dolayı ruh sağlığının bozulduğuna dair verilen raporla hakkındaki çelişki giderilmeden, mahkumiyeti yönünde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Şayet Hüseyin Üzmez hakkında mahkumiyeti yönünde bir karar verilmiş ise diğer sanık L.Ç. için de aynı suçtan ceza tayini yapılmaması dosyadaki delillere terstir.”

B.Ç.'nin avukatı Nevin Çambaz ise, sanık Hüseyin Üzmez'e ‘hürriyeti tahdit’, kızın annesi L.Ç.'nin ise ‘cinsel istismara yardımcı olduğu' iddiasıyla ceza alması gerektiğini savundu. Çambaz, şöyle dedi:
“Fakat her iki sanık da bu suçlardan beraat etti. İtiraz dilekçemizde bunu dile getirdik Suçun unsurlarıoluşmuştur ve sanıkların bu suçlardan cezalandırılması gerekir. Son kararı üst mahkeme verecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle