Gündem Haberleri

  Uzmanlar: Cinsel eğitimi abartmayın

  Tuncay DAĞLI/ADANA, (DHA)
  09.08.2006 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yaşare Aktaş Arnas, bazı anne-babaların çocuklarına cinsel bilgi verirken olayı abarttığını, ‘kaş yapayım’ derken göz çıkarttıklarını söyledi.

  Cinsel bilginin seks anlamına gelmediğini belirten Prof.Dr. Yaşare Aktaş Arnas, bazı ailelerin cinsel gelişim olayını ‘çocukla yüz göz olurum’ kaygısıyla görmezden gelip yok saydığını ya da çocuğa cinsel bilgi yerine seks yapmayı anlattığını belirtti.

  Çocuklara cinsel eğitim verildiğinde ileride sorun olacak birçok şeyin önünün alındığını kaydeden Prof. Dr. Arnas, “Çocukların her yaşta öğrenme ihtiyacı duyduğu cinsel bilgi vardır. Ama okul öncesinde ya da ilk ve orta öğretim sıralarında verilecek cinsel bilgi farklı olmalıdır. Aksi takdirde çocuk daha ilköğretim sıralarında arkadaşlarıyla cinsel ilişkiye girmeye kalkar ya da kötü niyetli kişilerin istismarına uğrar. Bu nedenle cinsel bilgi abartmadan yeteri kadar ve amacına uygun verilmelidir” dedi.

  Anne ve babalardan çocuklarına cinsel bilgi aktarırken kafa karıştırıcı ve o yaşta ne olduğunu anlayamayacağı şeyler anlatmamalarını isteyen Prof. Dr. Arnas, aksi takdirde çocuğun yetersizliğe ve endişeye kapılabileceğini kaydetti. Çocukların okul öncesi dönem ile ergenlik dönemindeki cinsel merakının çok farklı olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Arnas, şöyle konuştu:

  “ABD gibi gelişmiş ülkelerde hayatın her alanında çocuğun karşısına cinsellik çıktığı için 12 yaşında bile çocuk sahibi olanlar var. Bunlar ergen bile değil. Bu ülkeler şimdi yaptıkları bu yanlışın önünü almaya çalışıyor. Bizim de toplum olarak bunu görüp, aynı yanlışı tekrarlamamız gerek. Çocuğa cinsel bilgi vermek yüz göz olmak anlamına gelmez.

  Olayı ciddiye alıp, kafa karıştırmadan ve cinsellikle seksi birbirinden ayırarak çocuk aydınlatılırsa belki yaşam boyu yapacağı bir yanlıştan kurtarılmış olur. Cinsel sapmaların, yanlış davranış ve eylemlerin önüne geçilir. Ama bu bilgiyi vermenin yaşı ve şekli çok iyi belirlenmelidir.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı