Gündem Haberleri

  Uzman görüşü

  Hürriyet Haber
  14.03.2005 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Sabih KANADOĞLU: Cezaları orantısız dili özensiz gerekçe yetersiz

  YENİ TCK ve CMK'nın, savcı ve hakimlere büyük yük bindireceği söylenirken birçok hukukçu sağlıklı uygulama için gerekli alt yapının oluşmadığı görüşünde birleşiyor. Türkiye'de hali hazırda 3 bin 700 savcı ve 3 bin civarında hakim olduğu vurgulanırken, yeni uygulamaların doğru yürütülebilmesi için 30 bin savcı daha gerektiği kaydediliyor. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, konuyla ilgili ‘Türk toplumu, cezaları orantısız, dili özensiz, gerekçesi yetersiz, bir kanunla karşı karşıya kalacak. Şaka gibi olacak ama yeni kanun, Türk toplumunda karmaşa yaratacak. Yeni yasaların yürürlüğe giriş tarihi en az 1 yıl ertelenmeli’ demişti.

  Bahri ÖZTÜRK: Suçları önlemiyor arkasından işe karışıyor

  AYDIN Polis Meslek Yüksek Okulu'nda, yeni CMK'yla ilgili düzenlenen seminere katılan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Bahri Öztürk, yeni yasanın suçu önlemediğini, suç işlendikten sonra devreye girdiğini belirtti. Öztürk şunları söyledi: ‘Yeni yasa kolluk güçlerinin yıpranmasına ve iki başlılığa neden olabilir. Dünyada Türkiye dışında hiçbir ülkede arama ve el koyma konusun da 'gecikmede mahsur varsa savcılık izni istenmesi' diye bir şey söz konusu değil. Bu teşkilata güvenmiyorsanız kaldırın gitsin.’

  Polise belge okuma yasağı

  YENİ Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre, soruşturmada ele geçen belgeler hakim ve savcı tarafından incelebilecek. Polise göre, hakim ve savcının, kendi iş yoğunlukları içinde, incelemesi ve değerlendirmesi ayrı bir uzmanlık gerektiren bu evrakı yeterince değerlendirmeleri fiilen mümkün değil. İstanbul Emniyeti’nin raporunda, ‘Ayrıca yakalanan bir örgüt üyesinin üzerinde, 1 saat sonra yapılacak toplantı veya eylemle ilgili belge bulunabilir. Zamanında önlem alınabilmesi için bu kağıtların kolluk görevlilerince okunabilmesi gerekir. ’ ifadesi yer aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı