GeriGündem Uzlaşıyı sezinledim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzlaşıyı sezinledim

Uzlaşıyı sezinledim

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ı Ankara’daki konserine davet eden dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, eleştiriler üzerine sosyal medya hesabı Instagram’dan açıklama yaptı.

 Say, “Hayatta hatalar yapılabilinir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir” dedi. Say açıklamasında şunları kaydetti: “Ülkemde yaşayabilmek, sanatımı yapabilmek istiyorum’ diye bir yazı yazmıştım geçen yaz. Sayın Erdoğan’ın annemin vefatındaki taziye telefonundaki ses tonunda da sezinledim, bir uzlaşı kapısı aralanmak istiyordu. Sadece Fazıl Say için değil, tüm sanat camiası, hatta toplumun tüm kültürel öğeleri açısından, Erdoğan’ın içine sinmeyen bir şeyler vardı, nitekim pek çok konuşmasında ‘Biz kültür ve eğitim konularında maalesef başarılı olamadık’ diyordu, bu bir özeleştiridir. Hayatta hatalar yapılabilinir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir, insani bir durumdur. Fazıl Say da pek çok hata yapmıştır hayatında, pek çok da haksızlığa uğramıştır.”

‘BULUŞMA KONSERİMDE OLSUN’ DİYE DİRETTİM

“Bir ülke, kendi yüksek kültürü, halk müziği, sanat musikisi, Batı müzikleri ile yerelden evrensele muhteşem adımlar atabilecekken, tuhaf bir uçuruma sürüklenmekte ve hepimiz düşeceğiz. Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim, bu ilk buluşmanın Beştepe’de değil, benim konserimde olması gerektiğini direttim. KHK’dan haksız yere mesleğinden edilmiş müzisyen dostlarımın hayatını kurtardık bu süreçte, ayrıca ‘kültür kurulu’ diye bir devlet yapılanmasını yanlış bulduğumu da direttim. Sonuçta bu ilk adımda, Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı, tüm kabinesini ve ABD Senatörü misafirini de getirdi. Ben özgürlükçüyüm, özgürce yaşayabilmeliyiz. Birbirimizi anlayabilmeli, dostluk eli uzatabilmeliyiz. Bakın, yerelden evrensele, Türkiye’de herkesin medarı iftiharı olabilecek yerlere varabiliriz. Belki de başaramayız, ama en azından ben Türkiye için doğru bulduğum şeyi deniyorum.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle