Gündem Haberleri

  Uzayda hava olsaydı, yıldızların sesi nasıl duyulurdu?

  Hürriyet Haber
  27.04.2016 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Uzayda hava olsaydı yıldızların sesi ritmik bir melodi gibi mi duyulurdu? Uzayda ses olsaydı yıldızların sesi nasıl duyulurdu? Uzayda hava olsaydı yıldızların sesi gezegenimizden duyulur muydu? İşte cevabı..

  Yıldızlar, tıpkı dev bir çan gibi birçok farklı frekansta ses çıkarıyorlar. Uzay havayla dolu olsaydı, biz de bu sesleri duyabilirdik. Hatta bu öyle büyük bir gürültü olurdu ki muhtemelen o sesle yaşamaya devam edemezdik. Yapılan hesaplamalar, eğer duyabiliyor olsaydık, Güneş’in yakınlarındayken sesini 290 desibel seviyesinde algılayacağımızı gösteriyor. İnsan kulağının 140 desibelin üzerindeki gürültüye çok fazla dayanamadığını düşünecek olursak, zaten böyle güçlü bir sesin kulak zarında yırtılmaya sebep olacağı da ortada.

   Fakat gezegenimizden dinliyor olsaydık, bize ulaşana dek şiddetini yitirip, 125 desibel seviyesine düşmüş olurdu. Bu da bir jet motorunun çıkardığı sese yakın bir gürültü anlamına geliyor. 125 desibele sürekli maruz kalmak oldukça acı verici bir deneyim olacaktır ki buna da çok uzun bir süre dayanamayız. Bir yıldız ne kadar büyükse, çıkardığı sesin perdesi de o kadar düşük oluyor. Ayrıca kimyasal bileşimleri ve yaşları da seslerini değiştiren faktörlerden.

  Örneğin Güneş ritmik ve tok bir bas sesi çıkarıyor. Bir de geri planda, hiç kesilmeyen bir vızıldama var. Ama bu tok ses, belirli aralıklarla vızıldamanın da çok üstüne çıkarak,ritmik bir melodi oluşturuyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı