Gündem Haberleri

  Uzayda ameliyat için robot çözümü

  hurriyet.com.tr
  31.10.2005 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Nebraska Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından tasarlanan ufak robotlar, uzaydaki astronotları ameliyat etmede kolaylık sağlayabilir. Yaklaşık 7 santimetre olan ve ufak kesiklerden vücuda girebilen bu ufak robotlar sayesinde, cerrahlar Dünya’dan uzaydaki astronotları ameliyat edebilir.

  Nebraska Üniversitesi’nde geliştirilen prototipler tıpkı ameliyat masasındaki doktorlar gibi bir takım halinde ve değişik görevler çerçevesinde hareket ediyorlar. Örneğin bazı robotlar, doktorlara ışık ve video görüntü sağlarken, diğerleri de bilgisayar kontrolüyle uzaktan yönetim sağlayan cerrahi araçlar olarak işlev görebiliyorlar.

   

  Bu noktada uzak mesafeden dolayı ortaya çıkabilecek sinyal gecikmesi sorunu bilim adamlarını düşündürüyor. Bilim adamlarının bu sorun için bulduğu çözümlerden birisi, doktorların ameliyat esnasında astronotlara ne yapacaklarını bildirerek robotlara doğru komutları vermelerini sağlamak.

   

  Robotların Dünya’da kullanılması durumundaysa gecikme probleminin ortadan kalkacağı ve robotları doktorların doğrudan kullanmasının daha kolay olacağı belirtiliyor.

   

  Yapılan açıklamalara göre NASA, 2006 ortasında astronotlara robotları kullanma konusunda eğitim vermeye başlayabilir. Bu sayede yakın bir zamanda uzayda ameliyat daha gerçekçi bir konuma gelecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı