GeriGündem Uzay İstasyonu'nun yeni ekibi yola çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzay İstasyonu'nun yeni ekibi yola çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görev yapacak dokuzuncu ekibi taşıyan Soyuz-TMA-4 uzay aracı, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden bu sabah fırlatıldı.

Soyuz TMA-4, UUİ'da görev yapacak uçuş kaptanı Rus kozmonot Gennady Padalka, ikinci uçuş mühendisi Amerikalı astronot Michael Fincke (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) Hollandalı fizikçi Andre Kuiper'i taşıyor. Soyuz-TMA-4, iki gün yörüngede kaldıktan sonra 21 Nisan'da ISS ile kenetlenecek.

20'DEN FAZLA DENEY YAPACAK

Padalka ve Fincke'nin istasyonda 6 ay kadar kalması planlanırken, Kuipers, 30 Nisan'da 8. uçuşun kaptanı NASA'dan Michael Foale ve Rus Aleksander Kaleri ile dünyaya dönecek.  Kupiers, istasyonda kaldığı süre içinde yirmiden fazla biyolojik ve fiziksel deney yapacak.

UUİ'na 8. uçuş ekibini taşıyan Soyuz-TMA-3, 18 Ekim 2003'te yine Baykonur'dan fırlatılmış ve on  gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönmüştü.

Yapımı 2006'da tamamlanması beklenen Uluslararası Uzay İstasyonu için; ABD, Rusya, Avrupa Uzay Ajansı, Japonya ve Kanada katkıda bulunuyor. İstasyon, uzay koşullarında bilimsel çalışmalar ve ticari uçuşlar için kullanılacak.

60 milyar dolara mal olacağı hesaplanan istasyonun tamamlanması için, 160 uzay yürüyüşü gerekiyor. ISS'ye, 2006'ya kadar dünyadan 30 sefer yapılması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle