Gündem Haberleri

  Uzay cankurtaranı

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NASA, acil durumlarda Uluslararası Uzay Üssü'nde görevli mürettebatı yeryüzüne taşıyacak bir çeşit uzay cankurtaranı geliştirdi.

  Dünya yörüngesinde inşa edilecek Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) hazırlıkları sürerken, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) acil durumlarda uzay personelini taşıyacak bir uzay cankurtaranı tasarladı. ISS'de konuçlanacak olan X-38 adlı uzay cankurtaranının kanatları ve iniş takımı bulunmuyor.

  İlk uçuş ertelendi

  Bir B-52 tipi bombardıman uçağının kanadı altında geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu yapan X-38'in tek başına ilk deneme uçuşunu geçen cumartesi günü yapması planlanıyordu. Ancak kötü hava şartları dolayısıyla bu uçuş ertelendi. X-38 uzay cankurtaranı, tek başına yapacağı ilk uçuşuna yine B-52'yle yola çıkacak.

  Çölde ilk deneme

  California'daki Edward Hava Üssü'nden havalandıktan sonra B-52, Mojave Çölü üzerinde 7 bin metre yükseklikte X-38'i serbest bırakacak. Aerodinamik yapısı sayesinde havada kolayca süzülerek hareket eden X-38, 4 bin 500 metrede büyük bir paraşüt açarak hız kesecek. İlk uçuşunu insansız yapacak olan uzay cankurtaranı, inişini otomatik pilotla gerçekleştirecek ve kızakları üzerine konacak.

  2003 yılına hazırlanıyor

  B-52 tipi bombardıman uçağının kanadı altında taşınan ve X-38 olarak anılan uzay aracı, cankurtaran vazifesi görerek, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan personeli acil durumlarda dünyaya taşıyacak. Projenin 2003 yılında hazır olması bekleniyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı