Gündem Haberleri

  Uzay boşluğundan tozlu depolara

  Hürriyet Haber
  23.11.2001 - 14:23 | Son Güncelleme:

  Bir zamanlar Rus uzay programının kalbinin attığı yer olan Star City adlı merkez, açıkhava müzesi haline geldi. Uzay araçlarının çürümeye terkedildiği, Moskova yakınlarındaki Star City'nin hüzünlü öyküsü Benetton'ın aylık dergisi Colors'a konu oldu.

  Ruslar, 1960 yılında, Moskova yakınlarındaki Star City adlı uzay üssü açıldığında, burada yeni kozmonotlar yetiştirmeyi, uzay araştırmaları yapmayı planlıyorlardı.

  Önceleri herşey beklenenden de iyi gitti. Star City uzaya gönderilen ilk canlı olan Laika adlı köpekten, sonsuz boşluğa çıkan ilk insan Yuri Gagarin'e kadar bir çok uzay yolcusuna evsahipliği yaptı. Yeni kozmonotlar yetişti, sayısız uzay araştırması yapıldı.

  Ama Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Star City'nin parlak günleri de sona erdi. Yeterli finansman sağlananaması, ihmalkarlık ve politik ilginin azalması nedeniyle bu uzay üssü, dünya yörüngesinden çıkıp, tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini aldı.

  Bir zamanlar Rus uzay programının merkezi olan Star City'de bugün kozmonotlor, uzay mühendisleri ve onların ailelerinden oluşan 6500 kişi yaşıyor. Burada doğan ve çalışan herkesin, ömrünün sonuna kadar yaşama hakkına sahip olduğu Star City, pek çok kişi için sadece kira ödemeden oturabilecekleri bir yer. Star City'de çocuklar doğuyor, okula gidiyor, gençler yuva kuruyor.

  1970'li yıllarda çağının çok ötesinde bir teknik altyapı ve mimariye sahip olan Star City, şimdi çürümeye yüz tutmuş uzay araçları deposu halinde. Burada yaşayanlardan bazılarının özellikle de gençlerin hayalini kentten olabildiğince uzaklara gitmek süslüyor.

  Her köşesinde geçmişteki parlak günlerin izlerini taşıyan Star City, içinde yaşayan bazı insanlar için bir tür hapishane olsa da turistler buranın ziyaret edilmeden geçilmemesi gereken bir yer olduğunu düşünüyor. Moskova'ya gelen bir çok turist Star City'ye de uğramadan edemiyor. Kenti her gün yaklaşık 6 bin turist ziyaret ediyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı