Gündem Haberleri

  Uzanların üçüncü teknesi Mısır’da

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Kırmızı Bülten'le aranan Kemal Uzan'a ait ve ailenin 3. teknesi olan ‘Be Mine’ Mısır'ın tatil cenneti Şarm el Şehy'te ortaya çıktı.

  Kaçak Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın dün ortaya çıkan bu teknede olup, olmadığı belirlenemedi.

  Uzan Ailesi'nin ‘Be Mine’ isimli üçüncü teknesinin dün öğle saatlerinde Mısır'ın tatil cenneti Şarm el Şeyh'te ortaya çıkması başkenti ayağa kaldırdı. Önceki gün Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Larnaka Limanı'nda yakıt ikmali yapan teknede, Kırmızı Bülten'le aranan Uzan Ailesi'nden baba Kemal Uzan ile oğlu Hakan Uzan'ın bulunması ihtimali araştırıldı.

  Hürriyet'in Mısırlı güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Uzanlar'ın 40 metrelik dev teknesi ‘Be Mine’ (Benim ol) dün öğle saatlerinde Mısır'ın başkenti Kahire'ye 160 kilometre uzaklıktaki Şarm el Şeyh marinasına yanaştı. Teknedekiler hava güneşli olmasına rağmen kıyıya çıkmadı. Bu yüzden ‘Kırmızı Bülten’le aranan Kemal Uzan ve oğlu Hakan Uzan'ın teknede olup olmadığı henüz saptanamadı.

  Ancak İçişleri Bakanlığı yetkilileri Uzan Ailesi'nin Mısır'a kaçtığı haberini doğrulamadı. Bakanlık yetkilileri, ‘‘Be Mine isimli tekne leasing yoluyla kullanılıyor. Yani başka bir müşteri ile Mısır'a gitmiş olabilir’’ bilgisini verdi.

  YÜZEN MALİKANE

  Baba Kemal Uzan'ın kullandığı Be Mine teknesinin sahibi Bluewater şirketi. 1992'de ‘‘Yılın Yatı’’ seçilen Be Mine'da dört güverte ve dört kamara bulunuyor. Her kamarada TV, video ve müzik yayını var. 8 personel ile seyre çıkan teknenin azami hızı 16 deniz mili.

  Uzanlar'ın süper lüks iki yatına daha önce el konuldu. Bodrum Yalıkavak Koyu'ndaki Frequency (Frekans) ve Marmaris Limanı'nda demirli Air Waves isimli yatlar Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Marmaris Netcell Marina'ya çekildi. 59.44 metre uzanluğundaki Frequency yatı ABD'de 1930 yılından bu yana üretilen en büyük alüminyum tekne. 70 milyon dolar değerindeki teknenin tasarımı Venedikli Carlo Nuvolari ve Dan Lenard'a ait.

  Uzanlar Mısır'da yakalanırsa iade var

  Mısır, Türkiye gibi İnterpol üyesi bir ülke. İnterpol'ün Kırmızı Bülten'le aradığı bir suçlu Mısır'da yakalanırsa Mısır'ın bu kişiyi iade etmesi gerekiyor. Ancak iade kararını adli makamlar onaylıyor.

  Şarm el Şehy ‘dalış’ cenneti

  Mısır'ın Kızıldeniz kıyısında ve Sina Yarımadası'nın Güney ucunda bulunan turistik sahil kenti Şarm el Şeyh geçtiğimiz yıllarda Ortadoğu zirvelerine ev sahipliği yaparak siyasi önem de kazandı. Başkent Kahire'ye 160 km mesafedeki kent esas olarak dalgıçlık merkezleriyle ünlü. 1967 İsrail-Arap Savaşı sonrası İsrail işgaline uğrayan kent, 1981’de tüm Sina ile beraber tekrar Mısır'a bırakıldı. Şarm el Şeyh adı, Sina Yarımadası'nın şekline atıfla, Arapça'da Şeyh'in Sakalı anlamına geliyor.

  Yeşim Salkım ‘malları’ kurtardı

  İmar Bankası soruşturması kapsamında Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun (TMSF) talebi üzerine ‘Uzan Yasası’ olarak bilinen 4969 sayılı yasa kapsamında İmar Bankası hakim ortak ve yöneticileri ile birlikte hareket ettiği gerekçesiyle mallarına ihtiyati tedbir kararı konulan Hakan Uzan'ın eski eşi Yeşim Salkım 10 gün sonra mallarına kavuştu.

  TMSF'nin talebi üzerine 6 Ekim 2003'te Şişli Nöbetçi 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından mallarına ihtiyeti tedbir kararı konulan Salkım, avukatı aracılığıyla bir üst mahkeme olan Şişli Nöbetçi 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurarak itiraz etti. Salkım'ın itirazını inceleyen Şişli Nöbetçi 3. Asliye Ceza Mahkemesi, Yeşim Salkım'ın Hakan Uzan'la birlikte hareket ettiği ya da onun adına davrandığı yolunda delil bulunmadığı gerekçesiyle itirazı kabul ederek ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

  Kararda, Salkım'ın sanık Hakan Uzan ile 23 Temuz 1998 tarihinde evlendiğini ancak geçimsizlik nedeniyle 19 Kasım 2001 tarihinde resmen boşandığı belirtildi. Hakan Uzan'ın Yeşim Salkım ile bir ilgisinin kalmadığı, Salkım'ın üzerine kayıtlı gayrimenkullerin tapudaki mal edinme tarihlerinin evlilik öncesi olduğu kaydedildi.

  İmarzedelere ödeme inşallah 2004 yılında

  Cumhuriyet Savcısı olduğunu söyleyen bir vatandaş Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e, İmar Bankası'ndaki parasının ne zaman ödeneceğini sordu. Tüzmen bu soruya, ‘‘İnşallah 2004 yılında olacak’’ yanıtını verdi. Vatandaşın parasının niçin ödenmediğini sorması üzerine Tüzmen, şöyle konuştu: ‘‘Faiz yüksekti bize sormadan paranızı götürüp yatırdınız. Yüksek faiz risk demektir, bilmeniz gerekir. Ama şimdi bizden hesap soruyorsunuz. Ama hükümetin bu konuda elinden geleni yaptığını bilmelisiniz.’’

  Bu konuda ellerinden gelen çabayı sarfettiklerini vurgulayan Tüzmen, IMF ve Dünya Bankası ile yapılan çalışmalar nedeniyle gelir azaltıcı ve gider artırıcı düzenlemeler yapma olanağına sahip olmadıklarına dikkati çekti.

  Tüzmen, ‘‘Dolayısıyla 2003 yılı içinde bu tür mağduriyetlerin giderilmesi mümkün olmayacak. Ama 2004 yılında bu tür mağduriyetleri gidermek için elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

  Terör suçu olmayan Telsim'i alabilir

  Uzanlar'ın, Telsim'deki hisselerinin yüzde 50'den fazlasını haber vermeden Standart Telekom'a sattığının ortaya çıkmasının ardından konuya el atan Telekomünikasyon Kurumu (TK) Telsim lehine karar verebileceğinin sinyali verdi.

  TK İkinci Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, Telsim dosyasının henüz bir rapor olarak kurul üyelerinin önüne gelmediğini ancak genel mevzuata ilişkin olarak yaptıkları incelemede şirketler kanununda hisse devirlerinde ilan ve tescil zorunluluğunun olmadığını söyledi. Gülhan, hisse sahibinin kim olduğunun kendileri için önemli olmadığını da belirtti.

  Yasalar karşısında hisse devirlerinin ilan ve tescil edilme zorunluluğunun olmamasının Telsim özelinde ne kadar geçerli olacağının rapor önlerine gelmeden tesbit edemeyeceklerini belirten Gülhan, Telsim dosyasını önümüzdeki günlerde kurul gündemine alacaklarını söyledi.

  Sanayi Bakanlığı, BDDK, ve SPK'ya yazdıkları yazıların kendilerine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Gülhan, genel mevzuatta beş yılını doldurmuş şirketlerin kuruma haber vermeden hisselerini devredebileceğini söyledi. Telsim davasında kendileri için önemli olan konunun hisselerin kime nasıl devredildiği değil, Telsim'in hizmetinin devam etmesi olduğunu söyleyen Gülhan, ‘‘Bizim için terör suçu işleyip işlememiş olması önemli’’ dedi. Gülhan şöyle konuştu: ‘‘Telsim'in hizmetlerine hiçbir şekilde ara verilsin istemiyoruz. Bizim için önemli olan Telsim hizmetlerinin devam etmesi. Haberleşmenin serbest rekabetçi bir ortamda olmasını isteriz. Hisse sahibinin kim olduğu bizim için önemli değil. Bu konuda bizim için tek önemli unsur devredilenlerin terör suçu işleyip işlemediği.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı