Gündem Haberleri

  Uzanlar Ağır Ceza'lık

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 11:12 | Son Güncelleme:

  El konulan İmar Bankası kayıtlarının kaybedildiği iddiasına ilişkin Kemal, Yavuz, Bahattin ve Hakan Uzan'ında aralarında olduğu 22 sanığın yargılandığı davada mahkeme görevsizlik kararı verdi. Sanıklar, Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

  El konulan İmar Bankası kayıtlarının kaybedildiği iddiasına ilişkin 22 sanığın yargılandığı dava dosyası, suç vasfında değişiklik yapılarak İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

  Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi, duruşmaya katılan sanıkların sorgularını tamamladıktan sonra, tutuklu 12 sanıktan Çiğdem Karakoç, Nuray Özel ve Yeşim Öztürk'un tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerini kararlaştırdı.

  Hakim, sanıklara isnat edilen suçun ''zimmete iştirak'' kapsamına girdiği gerekçesiyle ''görevsizlik kararı'' vererek, dosyanın görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini de  kararlaştırdı.

  Davanın görüleceği Şişli Adliyesi'ne, önce Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nde bulunan Çiğdem Karakoç, Nuray Özel ve Yeşim Öztürk, ardından da Kartal H Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Bahattin Uzan, Hilmi Başaran, Yaşar Avni Güral, Birol Çilingir, Güral Demirkök, Sadık Karagöz, Erol Hürbaş, Mehmet Koray Özkaya ve Mustafa Akar getirildi.

  Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı adliyeye polis kordonu altında sokulan sanıklar, daha sonra duruşmanın yapılacağı Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne alındı. Duruşma, bazı tutuksuz sanıkların da katılımıyla saat 10.40'ta başladı. 

  YEŞİL SALKIM, İFADE VERDİ

  Şarkıcı Yeşim Salkım, ifade vermek üzere, İmar Bankası'ndaki işlemlere ilişkin soruşturmanın yürütüldüğü Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na geldi.

  Şişli Adliyesi'ne saat 15.30 sıralarında gelen Salkım, Uzan Grubu'na bağlı şirketlerde ele geçirildiği öne sürülen bazı kasetlere ilişkin bilgisine başvurmak üzere kendisini adliyeye davet eden Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan'ın odasına alındı. Ceylan'ın odasında yaklaşık 40 dakika kalan Salkım, basın mensuplarının sorularını cevaplandırmadan adliyeyi terk etti.

  Halen gıyabi tutuklu olarak aranan Hakan Uzan'ın eski eşi olan Yeşim Salkım'ın malvarlığına, geçen hafta Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nce ''Uzan Grubu yöneticileriyle birlikte hareket ettiği'' gerekçesiyle ''ihtiyati tedbir'' konulmuştu.

  UZAN AİLESİ ALEYHİNE PROTESTO GÖSTERİSİ

  El konulan İmar Bankası mudilerinden oluşan bir grup, davanın görüldüğü adliye karşısında Uzan ailesi aleyhine protesto gösterisi yaptı.

  Şişli Adliyesi'nin karşısındaki kaldırımda biraraya gelen yaklaşık 30 İmar Bankası mudisi, Uzan ailesi aleyhine çeşitli sloganlar atarak alkışlı protesto eyleminde bulundu.

  Kendilerini ''şov yapmak''la suçlayan bir vatandaşla da tartışan grup, daha sonra dağıldı. Bu arada, sanıkları görüntülemeye çalışan Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü fotomuhabirlerinden Erhan Elaldı'nın flaşı, kendisini engellemeye çalışan bir sanık yakını tarafından kırıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı