Gündem Haberleri

  Uzan'ın 500 milyarı bagajda yakalandı

  Hürriyet Haber
  04.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Rumeli Holding'e bağlı çimento şirketlerinden yasadışı yollarla satış yapılarak elde edilen paranın, banka kullanılmadan kuryelerle Şanlıurfa'dan İstanbul'a transfer edileceği istihbaratı gelince polis alarma geçti.

  Tüm mallarına tedbir konulan Uzanlar, çimento fabrikalarından kayıt dışı yolla satış yaparak elde ettikleri 500 milyar lirayı bir otomobil ile transfer ederken yakalandı. Uzanlar adına para kaçırma operasyonunu yapanların başında Rumeli Holding müfettişi Ahmet Akön bulunuyor.

  Batık İmar Bankası soruşturması kapsamında, 200'e yakın şirketine ve mal varlıklarına tedbir konulan Uzan Ailesi'nin, Şanlıurfa, Ergani ve Gaziantep'teki çimento fabrikalarından topladıkları yaklaşık 500 milyar lira, müthiş bir operasyonla ele geçirildi. Yarım trilyon liranın buharlaştırılması ekibinin başında, Rumeli Holding müfettişlerinden Ahmet Akön'ün olduğu ortaya çıktı.

  İSTİHBARAT TAKİPTE

  Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, Rumeli Holding'e bağlı çimento şirketlerinden kayıt dışı yollarla satış yapılarak elde edilen paranın, banka kullanılmadan kuryeler aracılığıyla transfer edileceği istihbaratı gelince polis alarma geçti. Şanlıurfa Maden Çimento adına kiralanan 63 VA 675 plakalı gri renkli Fiat Albea marka otomobilin, 2 Ekim Perşembe günü saat 17.30'da Şanlıurfa'dan aldığı parayı İstanbul'a götüreceği saptandı. Paranın bulunduğu otomobil, Gaziantep sınırlarına girdiği andan itibaren, Gaziantep İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından takibe alındı.

  İçinde 4 kuryenin bulunduğu otomobil, saat 2O.30 sıralarında Gaziantep Çimento A.Ş'ye girdi. Otomobil, bir saat fabrikada kaldıktan sonra, Adana yönüne doğru hareket etti. Operasyona katılan Gaziantep İstihbarat Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ve Trafik ekipleri, 63 VA 675 plakalı Fiat Albea otomobili, Nurdağı ilçesi, Atatürk Viyadüğü üzerinde durdurdular.

  Arena'dan Altan Bulut'un haberine göre, otomobilde bulunan Ahmet Akön, Ahmet Alev, Aziz Korkmaz ve Muzaffer Badilli gözaltına alınarak Gaziantep Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Otomobilin bagajındaki iki çantada, 150 bin Euro (yaklaşık 245 milyar lira) ve 235 milyar lira ele geçirildi.

  Gözaltına alınan kuryeler, paraların Rumeli Holding A.Ş'ye ait olduğunu, Şanlıurfa Çimento, Ergani Çimento ve Gaziantep Çimento A.Ş'lerden tahsil edildiğini itiraf ettiler.

  İmar Bankası soruşturmasını yürüten Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan ile irtibata geçen Gaziantep Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, aldıkları talimatlar doğrultusunda 500 milyar liraya el koydu. Bu para nakillerinin, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından izlenebilmesi için banka aracılığı ile yapılması gerekirken özel kuryelerle yapılıyor olması nedeniyle para müsadere edildi.

  Gözaltındaki 4 kişi, savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Para transferinde kullanılan otomobil, yediemin olarak sürücüye teslim edildi.

  Kuryelerin başı Uzan müfettişi

  Gaziantep'te polisin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 4 kişinin kimlikleri şöyle:

  Ahmet Akön: Rumeli Holding Müfettişi. Amasya doğumlu. 29 yaşında.

  Ahmet Alev: Karaman doğumlu. 32 yaşında.

  Aziz Korkmaz: Şoför. Şanlıurfa doğumlu. 45 yaşında.

  Muzaffer Badilli: Şoför. Şanlıurfa doğumlu. 45 yaşında.

  AKP önünde İmarzede eylemi

  İmar Bankası'nın tasfiye kararı ile mağdur olduklarını söyleyen İmarbankzedeler, AKP İzmir İl Başkanlığı önünde eylem yaptı.

  Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde göstericiler ‘Artık bu ampul ışık vermiyor’ diyerek, İl Başkanlığı önünde yere ampul atarak patlattı. AKP ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan atan imarbankzedeler, paralarının hemen ödenmesini istedi. İmarbankzedelerin, ‘Başbakan Erdoğan bizi perişan ettin’, ‘Hükümet, sabrımızı taşırma ve istifa et’ yazılı pankart açtığı eylemde, çevik kuvvet geniş güvenlik önlemi aldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı