Gündem Haberleri

  Uzan davasında iade için cevap bekleniyor

  A.A.
  01.02.2006 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi, kaçak konumdaki Hakan ve Kemal Uzan'ın bulundukları ülkeden iadeleri için Adalet Bakanlığı'na yazılan talepname cevabının beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

  İmar Bankası soruşturması kapsamında BDDK üyesi Kemal Çevik, bankanın o dönemdeki hakim ortakları Kemal Uzan, Hakan Uzan ve Rumeli Holding Genel Koordinatörü Enis Zaimoğlu hakkında, “ciddiyet ve resmiyeti aşan ilişki kurarak görevlerini kötüye kullandıkları” iddiasıyla açılan davaya devam edildi.
  Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, Hakan Uzan, Kemal Çevik ve Enis Zaimoğlu'nun avukatları katıldı. Kaçak konumundaki Kemal Uzan'ın avukatı olmadığından, baro tarafından tayin edilen avukat Özlem Şen ise duruşmaya gelmedi.
  Yargıç Tayyar Köksal, Kemal ve Hakan Uzan'ın yerlerinin tespit edilerek, iadeleri için Adalet Bakanlığı'na yazılan talepname cevabının beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.
  Mahkeme, 5 Kasım 2004 tarihli duruşmada, yurtdışında oldukları anlaşılan Kemal ve Hakan Uzan'ın yerlerinin tespit edilerek, iade edilmeleri için Adalet Bakanlığı'na yazı yazmıştı.
  Mahkeme, Kemal ve Hakan Uzan'ı, “haklarındaki kovuşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yurtdışında saklandıkları” için Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 247. maddesinin 1. fıkrası uyarınca ”kaçak” kabul etmişti.
  İddianamede, BDDK üyesi Kemal Çevik'in, bankacılık yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılan İmar Bankası'nın hakim ortakları Hakan ve Kemal Uzan'ın yanı sıra eski Rumeli Holding Genel Koordinatörü Eniz Zaimoğlu ile ciddiyetsiz, resmiyeti aşan ilişki içine girdiği, tarafsızlığı ve güvenilirliğinin sorgulanması sonucunu doğuran kişisel görüşmeler ve yazışmalar yaptığı iddia ediliyor. Çevik'in bu eylemiyle eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “görevi kötüye kullanmak” suçunu tanımlayan 240. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapsi isteniyor.
  Kemal Uzan, Hakan Uzan ve Enis Zaimoğlu'nun da suça iştirak ettikleri ileri sürülerek, 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı