Gündem Haberleri

  Uzaktan İngilizce eğitimi başlıyor

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngilizce öğretmenliğinde uzaktan eğitim programı, 2 Ocak 2001'de başlayacak. Programa 2 bin 429 öğrenci kayıt yaptırdı.

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakanlık ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile ilk kez uygulanacak ve 2 Ocak'ta eğitime başlanacak 4 yıllık lisans programının, ilk 2 yılının yüz yüze eğitim ile gerçekleştirileceği bildirildi.

  Yüzyüze eğitimin Eskişehir, Adana, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Sinop ve Trabzon'da yapılacağı vurgulanan açıklamada, programa ÖSS 2000 Yabancı Dil sınavına girerek, 110 ve daha yukarı puan alan 2 bin 429 öğrencinin kayıt yaptırdığı belirtildi.

  Açıklamada, İngilizce öğretmeni gereksinimini karşılamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında 28 Şubat 2000 tarihinde imzalanan protokolle, "İngilizce Öğretmeni Yetiştirilmesi Projesi"nin yürürlüğe girdiği kaydedilerek, bu amaçla Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde ilk kez İngilizce öğretmenliği programı açıldığı ifade edildi.

  Açıklamaya göre, bu yıldan itibaren ÖSS Yabancı dil sınavına katılarak 110 ve daha yukarı puan alan orta öğretim kurumu mezunu öğrenciler, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği lisans programına başvurabilecekler.

  Programa devam eden öğrencilerin öğretim maliyetinin yarısını öğrenci, diğer yarısını ise Milli Eğitim Bakanlığı karşılayacak.

  İngilizce öğretmenliği ön lisans diploması almaya hak kazanan öğrencilere ihtiyaç oranında okul ve kurumlara ücret karşılığında İngilizce dersi okutma görevi verilebilecek. Lisans programını tamamlayanlar ise yasal hükümlere göre ihtiyaç oranında İngilizce öğretmeni olarak atanacaklar. (aa)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı