Gündem Haberleri

  Uzakdoğu´nun yıldızı; Hindistan

  Ayşe AYDIN
  21.07.2001 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Yıllarca İngiliz sömürgesinde yaşadı. Özgürlüğüne kavuştu ancak fakirlik yakasını bırakmadı. Bilişim alanındaki gelişmeler nedeniyle ABD ve Avrupalı şirketler tarafından ikinci kez keşfedildi. ABD uyurken o çalıştı. Yazılım cenneti Hindistan 1990´da kapılarını dış dünyaya açtı ve 10 yılda Silikon Vadisi´nin arka bahçesi oldu. Hindistan´ın kod yazılımı ve veri kaydetme sistemiyle başlayan yazılım macerası artık üretime ve danışmanlığa kayıyor. Ülkede yazılım alanında nitelikli insan kaynağı patlaması yaşanıyor. Her yıl 125 bin yazılım mühendisi yetişiyor. Yetişen insan kaynağı Hindistan´ın kendi ayaklarının üzerinde durabilmesi için yatırım yapıyorlar.

  Her şey bundan 10 yıl önce başladı... Yoksulluğun, hastalıkların ve imkansızlıkların diyarı, mistik ülke Hindistan yabancı sermayeye açıldı.

  Yıllarca İngiltere´nin sömürgesi olarak yaşayan Hindistan´ın attığı bu adım sonucunda bu kez de yabancı sermayeninin sömürgesi altına gireceği iddia edildi. Beklenen gelişme kısmen gerçekleşti. Hindistan adeta bir yabancı sermaye akınına uğradı. ABD ve Avrupalı birçok dev firma stratejik altyapısı kendilerine ait olan yazılım işlemlerinin veri işleme kısmını Hintli çalışanlara emanet ettiler. Ancak Hindistan değişimin onuncu yılında bu gidişe ´dur´ dedi. Hindistanlı girişimciler kurdukları yazılım firmalarıyla yıllardır yabancı firmalardan aldıkları birikimleri şirketlerine aktararak kendi ayakları üzerinde durabileceklerini kanıtladılar.

  Pazarın büyüklüğü, ucuz işgücü ve insan kaynağı yatırımcıları Hindistan´a çeken nedenlerin başında geldi. Coğrafi nedenler de bu işbölümünü körükleyen nedenlerden biri oldu. ABD geceyi yaşarken Hindistan´da güneş doğuyordu. Zaman dilimi farkından yararalanan ABD ve Avrupa kökenli birçok firma iş akışının ´veri işleme´ bölümünü Hindistan´a bırakarak bir günde iki günlük işin gerçekleşmesini sağladılar.

  Hindistan kısa sürede Silikon Vadisi´nin arka bahçesi olarak anılmaya başladı. Bu durum karşılıklı olarak hem Hindistan hem de ABD ve Avrupalı şirketlerin işine yaradı.

  Yapılan yatırımlar Hindistana´a nitelikli insan kaynağı ve potansiyel yerli sermaye olarak geri döndü. Bilişim firmalarının sayısındaki artış birçok Hindistanlı´nın bilişim alanında yetkinleşmesine neden oldu. Bugün ülkede orta sınıf mensubu hemen her Hintli kadın çocuğunun yazılım mühendisi olmasını istiyor.

  EVE DÖNÜŞ

  Yaşanan 10 yıl Hindistan´da tersine beyin göçü sürecini başlattı. Gerek yurtdışında gerekse Hindistan´da uluslararası firmalarda çalışan birçok yönetici kendi işlerinin patronu olma yolundalar.

  Örneğin Kumar Sivajaran´ın, IBM Thomas J. Watson Araştırma Merkezi´ndeki prestijli görevini bırakarak Hindistan kökenli Tejas Networks şirketinde çalışmaya başlaması ´dev bir transfer´ olarak adlandırılıyor.

  Ünlü spekülatör George Soros´un desteklediği yatırım fonunun eski başkanı Purnendu Chatterjee ise artık, Hindistan´da kurduğu araştırma şirketi Chembiotek´in başkanı.

  Hindistan kaynaklarını güçlendirmeye çalışırken dünyaca ünlü firmalar da boş durmuyorlar. Stanford Üniversitesi´nin yaptığı araştırmaya göre Hindistan´a şimdiye kadar beş milyon dolarlık risk sermayesi yatırımı yapıldı.

  FARKI BİLİŞİM

  Hint kökenli şirketlerin başını bilişim sektörü çekiyor. Yazılım Hintliler´in uzmanlık alanına giriyor.

  Wipro ülkedeki hatırı sayılır yazılım firmalarından. Şirket, General Electric, Home Depot ve Nokia gibi dev şirketlerle çalışıyor. Wipro´nun bu yıl 392 milyon dolar kar etmesi bekleniyor.

  Wipro´nun başarısının altında planlı bir büyüme ve yönetim stratejisi izlemesi yatıyor. Şirketin başkanı Vivek Paul şirkete nitelikli yazılım elemanları alarak kolları suıvadı. Şu anda bin 200 çalışanı olan şirket önümüzdeki üç yıl içinde bu sayıyı 30 bine çıkarmayı planlıyor. Şirketin büyüme yolundaki bir diğer adımı dev şirketlerle birleşerek dev projelere imza atabilmek. Piyasalardaki durgunluğa rağmen dev şirketlerle birleşmek Wipro için henüz yeterinde hesaplı değil. Şirketin başkanı Paul birleşmeler için en uygun zamanı bekliyor.

  Her biri kendi alanında dev şirketlere yazılım hizmeti veren Wipro destekleyici şirket konumunu terkederek çözüm üretici firma olma yolunda ilerliyor. IBM, Accenture ve Global Electronic Data Service gibi yazılım danışmanlığı veren firmaları rakip olarak gören şirket 2004 yılı sonuna kadar dünyadaki 10 bilişim hizmeti sağlayan firmadan biri olmayı hedefliyor.

  Infosys Technologies ülkedeki bir diğer başarılı bilişim şirketi. Şirket Goldman Sachs, Visa, DHL, Cisco, Nestle ve Nordstom gibi dev şirketlere yazılım hizmeti sunuyor.

  Tata Consultancy ve Satayam Computer ülkenin önde gelen yazılım danışmanlığı firmalarından. Bu firmalar yönetim, finans ve diğer sistemlerin teknolojiyle uyumlandırılması yönünde çalışmalar yapıyorlar.

  Hindistan´da IBM, PwC ya da Sapient kadar güçlü olmaya aday bu bilişim şirketleri son aylarda uluslararası şirketlerde meydana gelen işten çıkarmaları fırsata çevirdiler. Bu şirketler işsiz beyaz yakalı çalışanları avlayarak insan kaynağına ciddi yatırımlar yapıyorlar.

  Hindistan´da meydana gelen bu gelişmeler sayesinde ülke artık ucuz işgücü cenneti olarak değil nitelikli insan kaynağı olarak anılıyor. Ülkede bir bilgisayar programcısının aylık geliri 800 dolardan başlıyor. Ücretlerin her yıl yüzde 15 arttığı belirtiliyor.

   RAKAMLARLA NE DİYOR?

  * Gelişmekte olan ülkeler içinde en yüksek büyüme hızı olan ülkeler sıralamasında Çin´den sonra yüzde 6.4 ile ikinci sırada geliyor.

  * Yüzde 20 ile gelişmekte olan ülkeler arasında en düşük kamu borcuna sahip ülkeler sıralamasında Çin´den sonra ikinci ülke olarak yer alıyor.

  * Ülkenin GSMH´si son 10 yılda yüzde 6 arttı. Artıştaki en büyük pay hizmet sektörünün. Hindistan´da bu sektörün büyük bölümü yazılım alanında çalışıyor.

  * Para birimi rupee. Bir doların rupee cinsinden değeri 46.9. Ekonominin en önemli kaynağı yazılım sektörü. Hindistan´da yazılım mühendisliği alanında her yıl 125 bin kişi mezun oluyor.

  * Ülkede ihracatın merkezinde de yazılım sektörü var. Yazılım ihracatının yıllık büyüme oranı yüzde 50. İhracatın 2000 yılı rakamı 6.3 milyar dolar. Bu rakamın 2008´de 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

  * Ülke geneline bakıldığında ihracat ithalata göre geri planda kalıyor. Deutche Bank tarafından yayınlanan rapora göre Hindistan 18 milyar dolarlık dış ticaret açığıyla gelişmekte olan ülkeler arasında birinci sırada geliyor.

  * Ülkenin kamu borcu açığının yıllık gelire oranı yüzde 20. Hindistan bu sıralamada gelişmekte olan ülkeler arasında Çin´den sonra en düşük kamu borcu olan ülke olarak göze çarpıyor.

  * Dünyanın en iyi 500 şirketinin 180´i bilgi teknolojileri altyapısını taşeron olarak Hindistan´dan sağlıyor.

  * Ülkedeki araştırma geliştirme harcamalarının yıllık gayri safi milli gelire oranı 1997´den bu yana yüzde 1.5 artarak yüzde 2.5´e ulaştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı