Gündem Haberleri

  Uyuşturucu davasında karar

  A.A
  09.10.2008 - 14:58 | Son Güncelleme:

  “Uyuşturucu ticareti” yaptıkları iddiasıyla yargılanan 5 sanık hakkında 5 yıl ile 8 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezası verildi.

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu yargılanan sanıklar Orhan Tekin, Aydın Çiftçi, Aslan Alkan, Hüseyin Üzüm katıldı. Diğer tutuklu sanık Erdal Demirdaş ise duruşmaya gelmedi.

  Mahkeme başkanı tarafından son sözü sorulan sanıklardan Tekin, eski savunmalarını tekrar ettiğini ve mağdur olduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu.

  Sanıklardan Alkan, “Huzurunuza geldiğimden dolayı pişmanlık duyuyorum. Vereceğiniz karara saygı duyuyorum” dedi.

  Çiftçi ise 21 aydır cezaevinde olduğunu ifade ederek, “Ailem perişan. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

  Suçlamayı kabul etmeyen Üzüm de 10 çocuğundan 5'inin okula gittiğini belirterek, “Perişan oldular. Mağdurum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum. Vereceğiniz her türlü karara saygı duyuyorum” diye konuştu.

  Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Orhan Tekin ve Aydın Çiftçi'nin Şemdinli'den temin ettikleri esrarı bir kamyona yükleyip karayoluyla İstanbul'a gönderdikten sonra uçakla İstanbul'a geldiklerini belirterek, uyuşturucuyu taşıyan kamyonun Kocaeli'nde kaza yapması üzerine esrarın Erdal Demirdaş'ın deposunda muhafaza edildiğini kaydetti.

  Hüseyin Üzüm'ün de Orhan Tekin adına uyuşturucuyu pazarlamak için 70 telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Heyet, bir kısmı Aslan Alkan'ın kullandığı 34 BD 8469 plakalı araç ile söz konusu depodan alınan 42 kilo 790 gram esrarın sanıklardan Aydın Çiftçi'ye teslim edilirken operasyon sonucu bir aracın bagajında ele geçirildiğini belirtti.

  Mahkeme heyeti, Orhan Tekin ve Aydın Çiftçi'ye “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 8 yıl 4'er ay hapis ve 3'er bin YTL, Erdal Demirdaş'a 6 yıl 8 ay hapis ve 2 bin YTL, Aslan Alkan ve Hüseyin Üzüm hakkında da 5'er yıl hapis ve 1000'er YTL ceza verdi.
  Sanıkların “suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek ve bu örgütü üye olmak” suçlarından beraatına hükmeden mahkeme heyeti, tamamı tutuklu olan sanıklardan Alkan ve Üzüm'ün tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliyesine, Tekin'in de bulunduğu diğer 3'ünün ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  Karar okunurken alkış tutarak mahkeme heyetine yönelik, “Size bu yakışır. 'Ergenekon' zanlısı olsaydım şimdi tahliye olurdum” diyen Orhan Tekin, alkışı kesmemesi üzerine askerler nezaretinde salondan çıkarıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı