GeriGündem Uyumsuz görüntü zarar verir, Merkez Bankası’nı yalnız bırakmayalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uyumsuz görüntü zarar verir, Merkez Bankası’nı yalnız bırakmayalım

Uyumsuz görüntü zarar verir, Merkez Bankası’nı yalnız bırakmayalım
refid:9021531 ilişkili resim dosyası

Yapı Kredi Bankası Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, ekonomi yönetimi içindeki koordinasyonun, makro hedeflere ulaşma açısından son derece önemli olduğunu belirterek, "Burada ne Merkez Bankası ne hükümetin tek başına ve birbiriyle uyumlu olmayan politikalarla bu işi yürütmesi mümkün değil" dedi.

Uyumluluk ve tutarlılık

Bayazıt, şöyle devam etti: "Özellikle enflasyon, sadece Merkez Bankası’nın para politikası araçlarıyla kontrol edebileceği bir değişken kesinlikle değil. Maliye politikaları ve hükümetin enflasyon hedefine inancı enflasyonda çok önemli. Ekonomik oyuncuların güvenini kazanması açısından uyumlu ve kendi içinde tutarlı bir programın gündemde olması büyük önem taşıyor. Dolayısıyla Merkez Bankası’nı yalnız bırakmak da doğru değil. Tek başına enflasyonun sadece Merkez Bankası’nın sorumluluğu olduğu ve para piyasası araçlarıyla bunu kontrol edebileceği algısı yanlış bir algı olur."

Trend olumsuza doğru

2008 başında bankacılık sektörü için yaklaşık yüzde 20 gibi büyüme öngördüklerine değinen Bayazıt, yılın ilk çeyreğinde bunun üzerinde bir büyüme gördüklerini, ikinci çeyreğin de iyi bir çeyrek olarak tamamlanabileceğini, ancak ilk çeyrek kadar kuvvetli bir ticari ivme görmediklerini söyledi. Sistem genelinde küçük ve orta boy işletmelerde bir miktar aktif kalitesinde bozulma görüldüğüne dikkat çeken Bayazıt, "Ekonominin büyüme ivmesinin bir miktar yavaşlamış, faizlerin artış trendine girmiş olması özellikle küçük, orta boy işletmeler açısından daha sorunlu, sıkıntılı bir döneme işaret ediyor. Burada özellikle ticari işlemlerde vadelerin bir miktar uzadığını, burada sorunların bir miktar artmaya başladığını görüyoruz. Ama bu geçmişe göre bir miktar bozulma. Genel seviyeye baktığımızda endişe edecek bir durum şu an için yok, ama trend biraz daha olumsuza doğru gidiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle