GeriGündem 'Uyum Yasaları' tartışmalı başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Uyum Yasaları' tartışmalı başladı

'Uyum Yasa Tasarısı'nın görüşmelerinde DSP'li Erol Al'ın, "(Türk devleti ve milleti) ibaresi birilerini rahatsız mı ediyor?" sözleri tartışmalara yol açtı.

Tasarının tümü üzerinde görüşlerini açıklamak üzere söz alan muhalefet partilerine mensup milletvekillerinin "tasarının hak ve özgürlükleri daha geriye götürdüğünü, TCK'nın 159. maddesinde yapılmak istenilen değişiklikle milletvekili dışında hiç kimseye eleştiri getirilemeyeceğini" söylediklerini belirten Al, şöyle konuştu:

"Tasarıyla (soyut ifadeler getirilmektedir) diye görüş beyan eden milletvekilleri, hiçbir somut öneride bulunmamışlardır. (159'da yapılan düzenleme ile kimse eleştirilemeyecek) deniyor. Oysa eski düzenleme ile yeni düzenlemeye baktığımızda, metinde sadece (cumhuriyet ve demokrasi) kelimeleri yoktur. Onların yerine Türk devleti ve milleti konmuştur. Bu ibarelerin konması birilerini rahatsız mı ediyor?"

Erol Al'ın bu sözleri üzerine, muhalefet partilere mensup milletvekilleri tepki göstererek bağırmaya başladı. AK Parti Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak'ın, ''bu yapılan terbiyesizliktir. Adam gibi konuşacaksan konuş... Ben öz be öz Türk'üm. Ama senin ne olduğunubilmiyorum" sözleri duyuldu.

SP Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç, "Eleştirileri bu şekilde değerlendirenler vatan hainidir. Bu milletvekili provokasyon yapmak için mi buraya gelmiş?" derken, SP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "bilinçaltındakileri ortaya koyuyor. Kendi gibi düşünmeyeni vatan haini sayıyor" görüşünü savundu.

Al da tepkiler karşısında, "Türk devleti ve milleti ifadelerinden rahatsızlık duyuyorsanız, bunu açıkça söyleyin" dedi.

Komisyon Başkanı Emin Karaa, üyeleri sakinleştirmek için herkesi sakin olmaya davet ederken, Al'dan da ifadelerini daha seçici olarak dile getirmesini istedi.

Erol Al, "ben kimseye saygısızlık etmedim, hakaret etmedim. Kastetmediğim bir konuda arkadaşlar üzerine birşey alıyorsa ben onu bilemem. Sözlerimden böyle bir anlam çıkartıldıysa özür dilerim" diye konuşarak, tartışmayı bitirdi.

TUZAKLARLA DOLU

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, tasarının düşünce ve ifade özgürlüğünü mevcut durumdan çok daha geriye götürdüğünü söyledi.

Tasarıdaki maddelerin "tuzaklarla dolu" olduğunu iddia eden Akman, "halk yerine kişiler" ibaresinin getirilerek suçun kapsamının genişletildiğini anlattı. Akman, "terör, şiddet ve hakaret içermedikçe düşünceyi ifade özgürlüğünü serbest bırakalım" şeklinde konuştu.

Yahya Akman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'nin aleyhine verdiği cezaların bir çoğunun Terörle Mücadele Yasası'nın 7 ve 8. maddesinden kaynaklandığını bildirdi.

ESPRİYE DAVA

AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, tasarıyla, Bakanlar Kurulu üyelerinin yaptığı işlemleri eleştirmenin bile suç sayıldığını söyledi.

Tasarının "olasılık" durumunda bile ceza getireceğini kaydeden Çiçek, "bir espri var ya (Lazların kafası gece 12'den sonra çalışmaz) diye. Bu tasarı yasalaştıktan sonra bu espriyi yaparsanız, (Bakanlar Kurulu'na hakaret edildi) diye hakkınızda dava açılabilir" dedi.

HAKİMLER OLİGARŞİSİ

SP Erzurum Milletvekili Fahrettin Kukaracı, düzenlemenin AB'ye değil, baskı ve dayatmaya uyum getirdiğini öne sürdü. Kukaracı,  Bakanlar Kurulu üyeleri ile hortumcuları eleştirmenin artık kolay olmayacağını iddia etti.

Kukaracı, olasılık halinde bile ceza verilmesinin yanlış olduğunu bildirerek, "Olasılığı hakimler belirleyecek. Suçu da cezayı da hakimler verecek. Böylece hakimler oligarşisi meydana getirilecek" dedi.

TASARI ŞİMDİDEN ÇARPMIŞ

Komisyon Başkanı Emin Karaa, SP Van Milletvekili Fethullah Erbaş'ın çok rahatsız olmasına rağmen toplantıya katıldığını bildirerek, Erbaş'a söz verdi. Bunun üzerine SP Çorum Milletvekili Yasin Hatiboğlu, "Tasarı şimdiden çarpmış" dedi.

Fethullah Erbaş, TCK'nın 159. maddesine getirilen düzenleme ile milletvekilleri hariç herkesin korunduğunu söyledi. Erbaş, "hukuk fakültesinde iken hocamız (Hindi gibi düşünmeyin) derdi. Ben bu tasarıdan sonra artık hindi gibi sadece güzel güzel düşüneceğim" şeklinde konuştu.

DERİN DEVLET

DYP Denizli Milletvekili Mehmet Gözlükaya, getirilen düzenlemenin 159. maddeyi daha geriye götürdüğünü, hiç değilse bu düzenlemenin eskihalinde kalması gerektiğini söyledi. Gözlükaya, 159. maddenin tasarıdaki şekliyle yasalaşması durumunda kimsenin nefes alamayacağını, "derin devletin daha da derinleşeceğini" söyledi.

DYP Samsun Milletvekili Erdoğan Sezgin, 312. maddedeki "olasılık" ibaresini eleştirerek, hukuk literatüründe böyle bir terim bulunmadığını ifade etti.

MHP Afyon Milletvekili Müjdat Kayayerli, Atatürk ile değişik düşünürlerin hoşgörü konusundaki görüşlerini aktarırken, Nazım Hikmet'in şiirinden bir bölüm okudu.

Kayayerli, TCK'nın 312. maddesinde yapılacak değişiklikle  suçun unsurlarının daha açık bir şekilde ortaya konulduğunu söyledi.

YARIN MADDELER GÖRÜŞÜLECEK

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi oylanarak kabul edildi. Komisyon, yürütme ve yürürlükle birlikte 9 maddeden oluşan tasarı üzerindeki görüşmelerini yarın sürdürme kararı aldı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle