Gündem Haberleri

  Uyum içinde çalışacaklar

  ANKARA (A.A)
  06.01.2011 - 15:47 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Yusuf Benli'nin, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı için “O sadece misafirleri ağırlamakla görevli, müzeden esas sorumlu kişi benim”' şeklinde yaptığı açıklamalara son noktayı koydu ve “Müze müdürü arkadaşımız, belki amacını aşan bazı nitelemeler yapmış.

  Gereken uyarılar yapıldı. Misafir ağırlamak denilen görev son derece önemli bir görevdir. Fevkalade entelektüel bir bilgiyi, derinliği, birikimi gerektiren çok özel bir vasıftır”dedi.

  Günay, Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen “Ordu Tanıtım Günleri” etkinliğinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Günay, bir gazetecinin, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğüne atanan Yusuf Benli'nin açıklamalarının hatırlatılarak, “Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğüne yapılan atamanın ardından İlber Ortaylı'nın konumu tartışmalı. Siz bu konuda daha önce bir açıklama yapmadınız ama İlber Ortaylı'nın şu anki mevcut durumu nedir? Misafir ağırlamak gibi bir yakıştırma...” denilmesi üzerine, yasalarla belirlenen bir statünün bulunduğunu, büyük müzelerde müze başkanlığı ve müze müdürlüğünün iki ayrı sıfat olarak yer aldığını söyledi.

  'ORTAYLI'NIN SÜRESİNİ UZATTIM'

  İlber Ortaylı'nın Topkapı Sarayı Müze Müzesi Başkanlığı görevinde bulunduğunu anımsatan Günay, “Müze başkanının görevine ne zaman son verileceğini ya da görevinin hangi çerçevede sürdürüleceğini başka bir arkadaşımız değil, ben belirlerim ve ben Sayın Ortaylı'nın süresini daha bu yakınlarda 1 yıl uzattım. Başka tartışmaya gerek yok” diye konuştu.

  Günay, aynı gazetecinin, “Peki Benli'nin, İlber Ortaylı'nın görevinin 'misafir ağırlamak' olduğu yönündeki açıklamaya ne diyeceksiniz?” şeklindeki sorusu üzerine de şunları söyledi:

  “Misafir ağırlamak denilen görev son derece önemli bir görevdir. O müzenin temsilini içerir. Müzeyi temsil etmek, yurtdışından gelen konuklar veya Türkiye'den gelen konuklara müzenin en iyi bileni sıfatıyla karşılama yapmak, onları ağırlamak, onlara müzeyle ilgili bilgi vermek, fevkalade entelektüel bir bilgiyi, derinliği, birikimi gerektiren çok özel bir vasıftır. Keşke herkes müzelerimizde ulusal ve uluslararası en yüksek düzeydeki konuklarımızı ağırlayabilecek kadar bilgi birikimine sahip olsa... Bu, küçümsememiz gereken değil, özel olarak saygıyla karşılamamız gereken bir görevdir. Müze müdürü arkadaşımız, belki amacını aşan bazı nitelemeler yapmış. Gereken uyarılar yapıldı. Müze başkanımız çok değerlidir, müze müdürümüz de çok değerlidir. Bundan sonra bir arada uyum içinde çalışacaklar. Ve hiç kimse bu konuları basın önünde tartışmayacak.”“AKM KÖHNEMİŞ VE ESKİ”Kültür ve Turizm Bakanı Günay, “Ordu Tanıtım Günleri”nin açılışında yaptığı konuşmada da Ordu'nun bir kültür ve sanat şehri haline geldiğini, bu vasfı geliştirmek için de çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

  Ordu Tanıtım Günleri'ne ankara'nın ev sahipliği yaptığını, ancak etkinliğin düzenlendiği AKM'nin “köhnemiş” ve “eski bir yapı” olduğunu dile getiren Günay, 1980'li yıllarda binanın mimari açıdan hatalı bir şekilde inşa edildiğini söyledi. Günay, “Bizim bu mekanla ilgili ankara'da daha güzel projelerimiz var ve önümüzdeki tarihlerde inşallah onları uygulamaya koyacağız ve bu yapının bu çirkin halini de ortadan kaldırmaya çalışacağız. Şimdilik bununla idare etmek zorundayız. Ama Türkiye'nin başkentine bundan daha iyisinin yakıştığını da biliyorum” dedi.

  Açılışa Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, bazı milletvekilleri ve sinema sanatçısı Kadir İnanır da katıldı. Ünlü sanatçı, fuarı ziyaret edenlerden büyük ilgi görürken, çok sayıda vatandaş da İnanır ile fotoğraf çektirdi.Etkinliğin düzenlendiği AKM'nin önüne camında “Al Yazmalım” yazan bir cip de konuldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı