Gündem Haberleri

  Uykuya daldığımız anda kaslarımızın seğirmesinin sebebi nedir?

  Hürriyet Haber
  27.04.2016 - 16:58 | Son Güncelleme:

  Uykuya daldığımızda neden kaslarımız seğirir? Kas seğirmesi neden olur? Uykuya daldığımızda yaşadığımız kas seğirmesi her insanda olur mu? İşte cevabı..

   Bu durum herkeste olmuyor ancak sık rastlanmakta. Uykuya geçiş esnasında ortaya çıkan istem dışı kas seğirmelerine hipnik seğirme deniliyor. Seğirmeler kendiliğinden oluşabildiği gibi, ses ve ışık gibi dış etkenler nedeniyle de uyarılması mümkün. Bazı insanlar o esnada düşme hissi, parlak ışıklar ya da yüksek sesli düşünceleri duyduklarını da iletiyorlar.

  Hipnik seğirme, insanların yüzde 70’inde görülen bir durum. Bazıları bunu her gün yaşıyor. Ancak genelde seğirmeler geçtiği anda unutuluyor. Eğer o esnada uyanmamışsak, birçoğumuz böyle bir şey yaşadığımızı bile bilmiyoruz. Bazı uzmanlar, buna yoğun stres, yorgunluk, aşırı kafein gibi durumların neden olduğunu söylüyorlar. Ancak bu iddialar henüz ispatlanabilmiş değil. Başka bir görüşe göre; seğirmeler uykuya dalış sürecinin normal bir parçası ve sinirlerin teklemeye başlaması sonucunda meydana geliyor. Bazı araştırmacılar da bu tür spazmların kasları rahatlatmak için kullandığımız çok eskiden kalan bir refleks olduğunu söylüyorlar.

  www.popsci.com Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı