Gündem Haberleri

  Üyeliğiniz için taahhüdümüz yok

  Turan YILMAZ - Ümit ÇETİN - Arzu ÇAKIR MORİN- Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  26.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

   

  SARKOZY ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE / WEB TV 

  SARKOZY ANITKABİR'DE

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “devlet stratejisi” diye nitelediği tam üyelik konusunda, “ahde vefa” gereği AB’nin verdiği sözlerin arkasında durması gerektiğini söyledi. Gül, Türk kamuoyunun AB hassasiyetini de vurgulayarak, “müzakere sürecinin tamamlanmasına fırsat verilmeli” dedi. Sarkozy ise “mutabık olmadığımız malum konu” dediği tam üyelik için, “Günün birinde çıkmaz olacak bir yola girmektense konuşmaya devam edip bir uzlaşı yolu bulmak daha yararlı olacaktır. Avrupa’nın istikrarsızlaşmasını engelleyecek, Türk toplumunun küçük düşmesini önleyecek uygun bir yol bulmamız gerekir” dedi. Görüşlerini açık sözlü bir şekilde dile getirdiğini ve Türkiye’ye de dostça geldiğini belirten Sarkozy, tam üyeliğe değil müzakerelere onay verdiğini, ancak tam üyelikle ilgili bir taahhüdün olmadığını savundu. Sarkozy, “Bu süreçte rolü var” dediği Kıbrıs konusunda bugüne kadar konuşmadığını vurgulayarak örtülü mesaj da verdi.

  Ata’ya tek satır yazdı

  Başbakan Tayyip Erdoğan’la da bir araya gelen Sarkozy, çalışma ziyareti yapmasına rağmen Anıtkabir’i de ziyaret etti. Sarkozy, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayarak, şunları yazdı: “Türkiye ile Fransa arasındaki dostluğu pekiştiren Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımla.” Gül, Çankaya Köşkü’nde Sarkozy ve heyeti onuruna yemek verdi. İki lider daha sonra ortak basın toplantısına geçti.

  Erdoğan Sarkozy ortak G-20 açıklaması

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından, G-20 konusunda yapılan ortak açıklamada, Fransa ve Türkiye’nin, küresel seviyede büyük ve kalıcı dengesizliklerin azaltılması, daha güçlü ve daha istikrarlı büyümenin sağlanması amacıyla birlikte çalışmayı taahhüt ettikleri belirtildi. Erdoğan ve Sarkozy’nin ortak açıklaması, dün Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesinde yayımlandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “İki ülke, uluslararası para sistemindeki dalgalanmalara çözüm bulunması amacıyla finansal güvenlik ağlarının geliştirilmesini desteklediklerini kaydetmişlerdir. Fransa ve Türkiye her türlü korumacılığı reddettiklerini yinelemişlerdir. Fransa ve Türkiye, G-20 Seul Zirvesi’nde, ‘Kalkınma Çok Yıllı Eylem Planı’nın kabul edilmesini memnuniyetle not etmişler, bunun kalkınma alanında önemli bir adım teşkil ettiğini kaydetmişlerdir. Fransa ve Türkiye, kalkınma için gıda güvenliği ve alt yapının önemine dikkat çekmişler, bu alanda G-20’nin getireceği ilave değeri vurgulamışlardır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı