Gündem Haberleri

  Utandıran yardım

  DHA
  04.08.2009 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'da 23 Vakfı ve Derneğin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Gönüllü kuruluşlar Aşevi’ fakir ve yardıma muhtaç ailelere yemek dağıtımına başladı.

  18 YILDIR YOKSULLARI DOYURUYORLAR

   

  Ramazan Ayı öncesinde kapılarını yoksullara açan Aşevinde 6 ay sürecek yemek dağıtımına yaklaşık 12 bin kişiye her gün 3 çeşit sıcak yemek verilecek. 18 yıldan bu yana Şanlıurfa`da hayırseverlerden topladığı bağışlarla yemek yaparak fakir ve yardıma muhtaç ailelerin karınlarını doyurmaya çalışan `Gönüllü Kuruluşlar Aşevinde' yemek dağıtımına başlanılmasının ardından yardıma muhtaç sakat,yaşlı, asker ve mahkum aileleri kunduracı pazarı semtindeki aş evine gelerek her gün onlarca dev kazanda pişirilen sıcak 3 çeşit yemeklerini almaya başladılar. Her yıl olduğu gibi bu yılda yemek dağıtımını 6 ay sürdürecek olan Gönüllü kuruluşlar Aşevi yemeğin yanı sıra yardıma muhtaç ailelere giyecek ve ilaç yardımında da bulunuyor. Bu yılki yemek dağıtımını Mart ayına kadar sürdüreceklerini belirten Gönüllü kuruluşlar Aşevi sorumlusu Ali Topal `Burada pişirdiğimiz yemeklerden 12 bin kişi faydalanıyor. Şanlıurfa halkı Aşevine sahip çıktı onların yaptığı bağışlarla burada yemek yapıp fakir ve yardıma muhtaç ailelere dağıtıyoruz. 6 ay sürecek olan yemek dağıtımımızın ardından ikinci 6 ayda da 15 günde bir 650 aileye vatandaşların adak olarak kestikleri kurbanların etlerini dağıtacağız. Giysi ve ilaç yardımında da bulunuyoruz. Yeni evlenen fakirlere çeyiz yardımı da yapıyoruz. Hayırsever insanların aş evine yardımlarını bekliyoruz. Şu an fakir öğrencilere dağıtmak için önlüğü ihtiyacımız var`dedi.

   

  YÜZLERİNİ GİZLEDİLER

  Gönüllü Kuruluşlar Aşevinde yemek almak için evlerinden yemeği koyacakları bakraçları gizleyerek, sokak aralarında yemek almaya gelen çoğunluğu kadın `Burası olmasa çocuklarımız evde aç ve perişan olacaklar` dedi. Öğlen saatlerinde dağıtılan 3 çeşit sıcak yemeği almak için ellerinde bulunan kartla sıra bekleyerek yemek alan yoksul vatandaşlar, hayırseverlere teşekkür ettiler.

   

  Öte yandan yemek dağıtımına katılan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, dün İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde kendisine soru soran gazeteciye sert tepki göstermesi üzerine bugün Aşevinde yaptığı konuşması sırasında kentte görev yapan gazetecilerde valiye tepki koyarak çekim yapmadı. Açıklamaların ardından Vali Okutan, temsili olarak birkaç yoksulla kendi elleriyle doldurduğu yemekleri dağıttı. Ardından açılışa katılan protokol için Aşevinin arkada bahçesinde uzun bir sofra kurularak et-kavurma, pilav ile yöresel zerde tatlısından oluşan yemek ikram edildi. Protokol yemek yediği sırada diğer bahçede uzun kuyruklar oluşturan yoksullarında yemek almak için dakikalarca ayakta beklemesi dikkat çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı