Gündem Haberleri

  Utanç kuyruğu

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Maaş ve maaş farklarını alabilmek için bankalara koşan emekliler kilometreleri bulan kuyruklarda perişan oldu.

  Hükümet Bağ-Kur ve işçi emeklilerine verdiği bayram müjdesi, banka şubelerinin önünde bayram çilesine dönüştü. Hükümetin aldığı karar uyarınca, Bağ-Kur ve işçi emeklilerinin maaş ve maaş farkları dün ödenmeye başlandı. Maaş ve maaş farklarını almak için banka şubelerine hücum eden emekliler, gece saat 01.00'den itibaren kuyruğa girdiler. Emekliler arasında 20 milyon liralık maaşlarını alabilmek için ertesi gün iftar saatine kadar kuyrukta beklemek zorunda kalanlar oldu. Banka şubeleri önünden sokak aralarına kadar yüzlerce metre uzayan maaş kuyruklarında zaman zaman tartışma ve kavgalar çıktı.

  Sinirler bozuldu

  Beklemekten sinirleri bozulan emekliler arasında çıkan kavgaları tatlıya bağlamak için polis memurları devreye girdi. Emeklilerin kuyruk çilesi çevredeki vatandaşların da yüreğini sızlattı. Kuyrukları görenler, ‘‘Emeklilerin her ay bu işkenceyi yaşaması bize vicdan azabı çektiriyor. Yıllarca ülkeye hizmet etmenin karşılığı bu olmamalı’’ diyerek yetkililerden çözüm bulunmasanı istediler.

  Saygı istedik zulüm gördük

  Abazer Söğütlü (Bağ-Kur emeklisi): 20 milyon lira için saatlerce bekliyoruz. Değer mi diyeceksiniz. Değer. Çünkü, bu paraya ihtiyacımız var.

  Süleyman Bozkurt (Bağ-Kur emeklisi): En yüksek maaş alanımız 35 milyon lira alıyor. Bayram öncesi bu devletin bize çektirdiğine bakıp utansınlar.

  Gündüz Tanatmış (İşçi emeklisi): Bağ-Kur ve işçi emeklilerinin ödemeleri aynı gün yapılınca kuyruklar daha da uzadı. Çektiğimiz çileye bakın.

  Hüseyin Baydarlı (İşçi emeklisi): Üç kuruş için bize reva gördüklerine bakın. Saygı beklerken, banka önlerinde zulüm görüyoruz.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı