Gündem Haberleri

  Üstünü örtmem

  Saygı ÖZTÜRK / ANKARA
  15.07.2007 - 11:56 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da çete davalarına giren "Alemci hakim" hakkında verilecek karara kadar davalara giremeyecek, görev yeri de hızla değiştirilecek. İstanbul'da 1.150 hakim ve savcı bulunduğunu belirten Adalet Bakanlığı yetkilileri, "Bunlar arasından yanlış yapan çıkmaması esastır. Ancak, yanlış yapan olduğunda da gereği hemen yapılıyor" dediler.

  Üstünü örtmem

  İstanbul'da terör, organize suçlar davalarına bakan bir hakim ile Ankara'da görevli 2 Cumhuriyet Savcısının "çete üyelerinin düzenlediği" öne sürülen seks partisine giderken telefon dinlemesine takılması yargıda büyük rahatsızlık yarattı. Adalet Bakanı Fahri Kasırga, "Bu olup bitenlere kahroluyorum" dedi.

   

  Adalet Bakanı Kasırga, yargı mensuplarının adının karıştığı olaylarla ilgili olarak Hürriyet7e şu değerlendirmeleri yaptı:

   

  ÖRT-BAS EDİLMİYOR

   

  "Adalet Bakanlığı eski Müsteşarı, şu anda da Adalet Bakanı olarak hakim ve savcılarımızın isimlerinin bu tür olumsuzluklara karışmasına elbette çok üzülüyorum, kahroluyorum. Bu konular basında sıkça yer alıyor ama ben bu durumu olayların çok arttığı biçiminde yorumlamıyorum. Daha önce de vardı belki. Ama son yıllarda bu işler asla ört-bas edilmiyor, kararlı bir biçimde üzerlerine gidiliyor.

   

  ÇÜRÜKLER TEMİZLENİYOR

   

  Mesleğimize yakışmayan bu tür 'çürük elma'lar da teşkilatımızdan ayıklanıyor. Bizim bu kararlılığımızı gören gerek resmi makamlar, gerekse vatandaşlarımız bu tür şikayetlerini dile getiriyorlar. Biz de bunun gereğini çok objektif, çok tarafsız ve somut şekilde ortaya koymaya çalıyoruz. hakikaten son dönemlerde yargı mensubuyla bağdaşmayacak, onlara yakışmayacak ve yargıyı lekeleyecek hayli olay ortaya çıkarıldı. Bunların bir bölümü 'Ne yazık ki' ihraç edildi. Bir yargı mensubunun bu duruma düşmesine 'Ne yazık ki' diyorum.

   

  TESELLİ BULUYORUM

   

  Bu tür olaylara karışan yargı mensupları cezalandırılıp meslekten ihraç edilince ben teselli de buluyorum. Çünkü bu gidişat, iyi bir gidişat değil. Yanlışı olanı yargıda barındırmayacağız. Bunları mutlaka ayıklamamız gerekiyor.

   

  BEYOĞLU'NDA BAŞKA OLAY

   

  Şu an için telefon dinlemesine takılan yargı mensupları konusu Adalet Bakanlığı'na resmen intikal etmedi. Ben arkadaşlarımdan sözlü olarak bilgi aldım. Yazılar resmen gelmediği için Adalet Bakanlığı tarafından henüz bir işlem başlatılmış değil. Beyoğlu'nda görevli bazı yargı mensuplarının karıştığı başka bir olayla ilgili olarak İstanbul'a müfettiş gönderdik.Orada da bir kaç arkadaşımızın karıştığı iddia edilen konu var. Şu anda içeriğini tam olarak hatırlamıyorum ama o iddialarla ilgili olarak müfettiş görevlendirdik."

   

  DURUŞMAYA GİRMEYECEK

   

  Adalet Bakanlığı'nın bir yetkilisi, İstanbul'da 1.150 hakim ve savcı bulunduğunu, bunlar arasından yanlış yapanlar çıkabileceğini söyledi. Aynı yetkili, "Dinlemeye takılan hakimin davaya tesir edeceğini sanmıyoruz. Ancak bir tedbir olarak duruşmalara katılmamasını ve görev yerinin de en seri bir biçimde değiştirilmesinden yanayız" dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı