Gündem Haberleri

  Usta'nın heykeli bitiyor

  Hürriyet Haber
  21.12.2001 - 01:42 | Son Güncelleme:

  Nazım Hikmet'in, doğumunun 100'üncü yıldönümü için yapılan 3 metre boyunda, 2.5 ton ağırlığındaki bronz heykel, tamamlanma aşamasına geldi.

  İstanbul Şişli Belediyesi, Kültür Bakanlığı'ndan izin alarak Nazım Hikmet'in heykelini yaptırmaya karar verdi. Belediye bu heykelin yapılmasını, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tankut Öktem'e sipariş etti. Prof. Dr. Öktem, heykelin kalıbını 3 aylık bir çalışmayla hazırladı ve bronz dökümü için Karabük'e gönderdi.

  Prof. Dr. Öktem, heykeli yaparken, Nazım Hikmet'in bir şiirinde yer alan, 'Ben asi bir insanım' sözlerinden esinlendiğini, bu nedenle heykelde Nazım Hikmet'i bir eliyle yakasını yırtmaya çalışırken tasvir ettiğini söyledi. Prof. Dr. Tankut Öktem, ‘‘Nazım'ın heykelinde bu nedenle asi bir insanın sergilediği tavrı yansıtmaya çalıştım. Bir eliyle yakasını açmaya veya yırtmaya çalışıyor, diğer elini ise öfkeli şekilde yana açıyor. Aydın, devrimci ve yurtsever bir kişiliği olduğu için, yüzünü ise ileri baktırdım’’ dedi.

  15 Ocak 1902'de Selanik'te doğan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963'te Moskova'da yaşamını yitirmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı