Gündem Haberleri

  Üstad Cevat Dereli için

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cevat Dereli doğumunun 100. yılı nedeniyle Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde açılan bir retrospektif resim sergisiyle anılıyor.

  1900 yılında İstanbul'da dünyaya gelen sanatçı, 1915'te Sanayi-i Nefise Mekteb-i Ali'sine girdi ve Hikmet Onat atölyesinde desen, İbrahim Çallı atölyesinde de yağlıboya çalıştı. Bu yıllarda resminin temelini oluşturan ayrıcalıklı bir renk duyarlılığı, lekelerin yarattığı armoni ve yaşamın akışını yakalayan ritmik dinamizmi yerleştirmeye ve renk, ışık oyunlarının yarattığı görsel etkiyi irdeleyen resimler üretmeye başladı. 1924 -1928 yılları arasında Paris'te Batı resminin altı yüzyıllık tarihini inceleme fırsatı buldu. Yurda dönüşünde Devlet Güzel Sanatlar Akademi'sinde göreve başladı ve 1947'de Çallı emekli olunca atölye öğretmenliğine atandı.

  Dereli 1939'da başlayan CHP kültür politikaları çerçevesinde düzenlenen ‘‘Yurt Gezisi’’ne katıldı. Bu dönemde o zamana kadar sadece kent sokaklarını gezen ressamlar, köyü ve kasabayı keşfetti. 60'lı yılların ortalarına kadar süren bu dönemde Dereli, modernizm akımı etkisiyle kübizmi ve motifsel yorumları irdelemeye çalışan sanatçılar arasında yer aldı.

  70'li yıllardan sonra tekniğini ve biçemini özümsemiş olan sanatçı, bu dönemde eserlerinde aydınlık, pastel renklerle, özel deformasyonlarla, çocuksu figürlerle, ışıksız, gölgesiz, derinliği az bir resim anlayışına ulaştı. Öyle ki, bu dönemde ürettiği eserleri imzasızken bile tanınacak bir özgünlükteydi.

  ‘‘Ben ressamım, resimlerim benim sanatım hakkında her şeyi anlatır’’ diyecek kadar kendi dünyasında kalmayı yeğleyen, gizemli ancak çalışkan bir ressam olan Cevat Dereli, ancak 1976 yılından 1989'daki vefatına kadar İstanbul'da açtığı toplam sekiz sergiyle atölyesinde biriken ürünlerini tanıttı. Şimdi resim sanatımızın bu büyük ustasını etraflıca tanımak için bir şans var. Cevat Dereli Retrospektif Resim Sergisi 8 Aralık'a kadar izlenebilir. Kaçırmayın.

  İstiklal Cad. No: 285 Beyoğlu.

  Tel: (0212) 252 47 00

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı