Gündem Haberleri

  Usta muhabir 31 yılı 'Yokuş Yukarı'da anlattı

  Hürriyet Haber
  09.09.2013 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Hürriyet muhabiri Süleyman Arat'ın Destek Yayınları'ndan çıkan Yokuş Yukarı adlı 488 sayfalık kitabı bu hafta raflardaki yerini aldı.

  Süleyman Arat, yeni kitabı Yokuş Yukarı'yı hürriyet.com.tr'ye şöyle anlattı:


  "Bu kitabı yazmaya karar verdiğim gün, 'Gazetecilik mesleğinden kimler geldi kimler geçti' diye düşündüm. Bazıları hatıralarını alıp bir köşeye çekildi, bazıları onları artık hiç anlatamayacakları o kaçınılmaz karanlığa gömülüp aramızdan göçtü gitti. Ben böyle yapmamalı, paylaşmalıydım. Bu duygularla 4.5 yıl önce klavyenin tuşlarına vurmaya başladım. 'Acısıyla, tatlısıyla, mutluluklarıyla, üzüntüleriyle, başarılarıyla, başarısızlıklarıyla, aşklarıyla, hayal kırıklıklarıyla yaşadığım sıra dışı pek çok öykü yü yanımda götürmemeliyim' diye geçirdim içimden ve bilgisayarımı dizlerimin üzerine koyup yazmaya başladım. Yaşananları yazmanın aslında okur karşısına geçip yavaşça soyunmak, bir nevi striptiz duygusu yaşattığını ilerleyen satırlarda keşfettim. Zaman zaman duraksayıp, yazmaktan imtina ettiğim anlar, içimi acıtan satırlar da olsa; 'soyunmaya devam' diyerek geri dönmedim. Kitabı ve üslubumu beğenen de olacak, eleştiren de. Buna hazırlıklıyım. Hatalarımdan özellikle gazetecilik okuyan öğrencilerin ve gazeteciliğe meraklı gençlerin çıkaracağı pek çok ders olduğunu düşünüyorum. 1982’den 2013’e, gazeteciliğin kalbi olan İstanbul’da mesleğimin geçirdiği evrime, büyük dönüşüme Hürriyet gibi büyük bir kurumda bire bir tanıklık yaparken, sadece benim değil, omuz omuza haber peşinde koştuğum birçok meslektaşımın adı da satır aralarında yerini alıp ölümsüzleşti. Tüm okurları; çocukluğum, gençlik yıllarım, gazetecilik mesleğine ilk adımım, amiral gemisi Hürriyet’te geçen hatıralarla dolu koca 31 yılı okumaya davet ediyorum.


  YOKUŞ YUKARI'DA NELER BULACAKSINIZ

  Usta muhabir 31 yılı Yokuş Yukarıda anlattı


  Yokuş Yukarı kitabında 1961 yılından 2013'e kadar değişen İstanbul ve Türkiye'yi göreceksiniz. Radyo yıllarından, tek kanal yayın yapan TRT dönemine, komşuluğun zenginliklerinin yaşandığı tek katlı evlerden plazalara geçişimizi keyifle okuyacağınızı umuyorum. 1982 yılından itibaren adımımı attığım ve mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum Hürriyet'te geçen yılları okurken ise bazılarını duyduğunuz ama arkasında yaşanan ilginç detayları bilmediğiniz olayları bazen hayretle bazen gülerek okuyacaksınız. Boynumda makineyle iki satır haber yakalayabilmek için peşlerine düştüğüm Kenan Evren, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Aziz Nesin, Türkan Saylan, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan'la yaşadığım, pek kimsenin bilmediği detayları; Kosova, Bosna Hersek, Kuzey Irak gibi savaş bölgelerinde, Gazi Mahallesi olaylarında, Amerika, Afrika, Uzakdoğu seyahatlerinde geçirdiğim sıcak saatleri, Hac gezimi, deprem günleri yaşananları; Türkan Şoray, Tarkan, Hülya Avşar gibi birçok ünlü sanatçının hiç bilmediğiniz yönlerini; Lefter Küçükandonyadis, Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman, Alex de Souza, Aragones, Fatih Terim, Hakan Şükür'le paylaştığımız ilginç olayların detaylarını, bazı maçların bilinmeyenlerini okuyacaksınız.


  Yokuş Yukarı D&R mağazalarının tamamında, Alkım, Remzi, Kabalcı, İnkilap gibi büyük kitapçılarda ve internet sitelerinde okuruyla buluşuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı