Gündem Haberleri

  Uşak'ta orman yangını

  Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
  18.07.2007 - 15:58 | Son Güncelleme:

  UŞAK'ta, sık çam ormanlarının bulunduğu merkeze bağlı Paşacıoğlu Köyü, Tatlıpınar Mevkii'nde orman yangını başladı. 25 hektarlık alanda etkili olan yangın nedeniyle bazı mahalleler jandarma tarafından boşaltıldı. Yangın kontrol altına alınamadı.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  Tatlıpınar Mevkii'ndeki yangın bugün saat 11.20'de başladı. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle yangın hızla yayıldı. Yangına 2 yangın söndürme helikopteri, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli Orman Müdürlüğü'ne bağlı arazözleri, Uşak Belediye itfaiyeleri, özel şirketlere ait su tankerleri ve çok sayıda orman söndürme ekibi müdahale etti. Rüzgar nedeniyle yangına karadan müdahale imkanı zorlaştı.
  Yaklaşık 25 hektarlık alanda etkili olan yangın, Alişan Dağı yönüne doğru yayılırken, can kaybı olmadığı belirtildi. Köyün Tatlıpınar ve Alişan Mahalleleri boşaltıldı. Uşak Orman İşletme Müdürü Ahmet Ersoy, yangının Paşacıoğlu Köyü'nün Tatlıpınar Mahallesi'nden başladığını belirterek, “Tahminlerimize göre elektrik direğinden, kısa devre sonucu sıçrayan kıvılcımların yol açtığı yangın rüzgarın etkisiyle kontrol altına alınmadı. Karadan yangına müdahalede zorlanıyoruz. Havadan iki helikopterle söndürmeye çalışıyoruz. Karadan şeritler açıyoruz. Çevre illerden de takviye ekip istedik. Söndürme çalışmaları devam ediyor” dedi.

  Alişan Mahallesi'nde oturan Süleyman Uludağ, “Yangın bize 7 kilometre uzaktaki Tatlıpınar'da başladı. Çok rüzgar var. Alevler mahallemizin yakınlarına kadar geldi. Evlerimiz boşalttık. Çok korkuyoruz. İnşallah hemen söner” diye konuşurken, gözleri yaşlı 86 yaşındaki Ümmü Uludağ da “Bu ormanlar benim gençliğimde de yanmıştı. Bu daha büyük bir yangın. Evi boşaltın dediler ama ben yaşlı bir kadınım. Eşim de öldü. Birkaç eşyam var. Orman yandıkça ciğerim yanıyor. Nereye gideyim” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı