Gündem Haberleri

  Uşak'ta işçi eylemi

  Yavuz KUŞDEMİR/ UŞAK, (DHA)
  31.08.2009 - 15:48 | Son Güncelleme:

  UŞAK'ta faaliyet gösteren Kaynak İplik Fabrikası'nda işten çıkarılan 45 işçi, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı'na dilekçe göndererek, işlerine dönebilmek için yardım istedi. TEKSİF Genel Merkez Örgütlenme Sorumlusu Asalettin Arslan, hukuk dışı olduğunu öne sürdüğü uygulamanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

  Geçen ay işyerindeki tuvalet kartı uygulaması ve baskılara karşı grev oylaması yapan işçilerin eyleminin basında yer alması ardından işten çıkarılan 29 işçi ile 2007 yılında çıkartılan 16 işçi haklarını başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi nezdinde aramaya başladı. Konu ile ilgili olarak Tekstil İşçileri Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Asalettin Arslan ve TEKSİF Uşak Şube Başkanı Hasan Hazar önderliğinde toplanan yaklaşık 20 işçi, PTT'ye giderek hazırladıkları dilekçeleri postaladı. PTT'de işleri biten sendika temsilcileri ve işçiler Uşak Valisi Özdemir Çakacak ile makamında kısa görüşme yaparak, işlerine alınıncaya kadar eylemlerinin devam edeceğini söyledi. TEKSİF Genel Merkez Örgütlenme Sorumlusu Asalettin Arslan, fabrikanın zorunlu uygulamalarına boyun eğmeyeceklerini, konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e kadar taşımalarındaki amacın ülkenin en başındaki insanların tabandaki sorunları görmesi ve haksızlığa müdahale etmesi olduğunu açıkladı.
  Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM olmak üzere çeşitli kurumlara yazdıkları dilekçeleri ileten işçiler haksızlığa son verilmesini isterken, sadece yasal haklarını kullanmak istediklerini belirtti. Dilekçede, şöyle denildi:

  “Biz ülkemizde yasal haklarımızı hiç korkmadan kullanmak isteyen işçileriz. Sadece bu nedenle işverenimizin ürettiği haksız gerekçelerle atıldık. Ramazan ayında, Ramazan Bayramı'nda ve okullar açılırken işsiz kalmak istemiyoruz. Siz büyüklerimizden bize yardım etmenizi, işverenimizi kanunlara uymaya, bizi işe almaya ikna etmenizi, fabrikamızın duvarında asılı olan toplu işçi çıkartma yazısını kaldırtmanızı rica ediyoruz.”

  NELER OLDU?

  Uşak'ta üretim yapan ‘Kaynak İplik' çalışanları, işyerindeki tuvalet kartı uygulamasına tepki gösterirken baskılara karşı grev oylaması yaptı. İşverenin lokavt kararı vermesinden dolayı grev kararı çıkmazken, 10 Ağustos pazartesi günü, Uşak-Banaz Karayolu'nun 10'uncu kilometresi üzerinde yer alan fabrikanın önünde toplanan yaklaşık 250 işçinin sitemi basına yansımıştı. İşçiler, fabrikada ustabaşlarına verilen tuvalet kartlarıyla sıra sıra ihtiyaç molası verdiklerini ve sigara içmenin dışarıda dahi yasak olduğunu dile getirmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı