Gündem Haberleri

  Uşak'ta 2 belde ve 10 köyde şap karantinası

  Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
  21.01.2011 - 11:03 | Son Güncelleme:

  UŞAK’ta iki belde ve 10 köyde, küçük ve büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

  Tarım İl Müdürü Atilla Arslan şap hastalığının yaygın olarak merkez ilçeye bağlı Kediyünü, Muharremşah ve Kısık köyleri ile Ulubey İlçesi’nin Gümüşkol, Çamdere, Gedikler ve Karacaahmet köyleri, Eşme’nin Güllübağ, Kandemirler köyleri, Ahmetler beldesi, Sivaslı ilçesi’ne bağlı Ağaçbeyli beldesi ve Erice Köyü’nde görüldüğünü söyledi. Şap hastalığının görüldüğü bölgelere karantina uygulandığını kaydeden Arslan, il genelinde de canlı hayvan pazarlarının kapatıldığını ve hayvan sevkiyatlarının durdurulduğunu bildirdi.

  Karantina kararının Uşak Valiliği Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu tarafından alındığını ifade eden Arslan, "Hastalığın yayılma riskine karşı bu önlem alınmıştır. Müdürlüğümüze bağlı veterinerler hastalığın görüldüğü yerleşim bölgelerinde aşılama çalışmalarını sürdürmektedir. Hastalık insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaz" dedi.

  DENETİM ARTIRILDI

  Kentte bulunan hayvan pazarının şap hastalığı nedeniyle kapatılmasının ardından Uşak Belediyesi Veteriner İşleri ve Zabıta Müdürlükleri ekipleri et ve et ürünlerinin denetimlerini sıklaştırdı. Özellikle son zamanlarda et fiyatlarının artmasından kaynaklı sık rastlanan ’kaçak et satışı’ konusunda denetimleri aksatmayan ekipler, yaptıkları kontroller sırasında bazı işletmelere ait iş yerlerindeki insan sağlığına zararlı olabilecek şüpheli et ve et ürünlerini imha etti. Uşak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Birhan Öztürk, "İlimizde faaliyet gösteren et lokantaları ve kasapları Zabıta ekipleri ile birlikte denetledik. Uşak halkının daha hijyenik ve sağlıklı et tüketmelerini sağlamak için bu denetimler aralıksız devam edecek. Vatandaşlarımıza da bu konuda çok iş düşüyor. Vatandaşların herhangi bir şüpheli durumla karşılaştığında Uşak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne ya da Alo 153 numaralı Zabıta hattına hemen ulaşmalarını istiyoruz" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı