Gündem Haberleri

  Üretim fazlası tütünler açık artırmayla satılacak

  ANKA
  09.05.2008 - 10:12 | Son Güncelleme:

  2007 ürün yılında sözleşmeye bağlanmaksızın üretilen tütünler ile sözleşme yapılmasına rağmen burada öngörülen miktardan fazla üretilmiş ve alıcısı tarafından satın alınmayan tütünlerin açık artırma yöntemiyle satılması işlemlerine Haziran ayında başlanacak.

  Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun söz konusu tütünlerin açık artırmayla satışı ve satış merkezlerinin kurulmasına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüm Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlükleri kendi hizmet bölgelerindeki muhtarlıkları en kısa sürede bu Karardan haberdar edecekler.

  Sözleşmeye bağlanmaksızın veya sözleşme fazlası tütün üreten ve artırmalı satışlarda tütünlerini pazarlamak isteyen üreticilerin, 5 Haziran Perşembe günü çalışma saati bitimine kadar bulundukları il ya da ilçedeki Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüklerine dilekçe ve çiftçi belgesiyle başvurmaları gerekiyor.

  Sözleşme dışı üretilen tütünlerin açık artırma başlangıç fiyatlarının hesaplanmasına esas tespit çalışmaları 20 Ağustos itibarıyla sonlandırılacak. Açık artırma başlangıç fiyatları hesaplanan ve açık artırmalı satışta alım-satımı gerçekleşmeyen üretici tütünlerine, daha sonra alıcı talebi olması durumunda açık artırmalı satış işlemleri tekrarlanabilecek.

  Üreticiler, tütünlerinin ne zaman ve hangi Geçici Tütün Satış Merkezinde açık artırmaya tabi tutulacağını, başvuruyu yaptıkları Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğünden öğrenecekler ve açık artırmalı satışa izleyici olarak katılacaklar.

  Üreticinin, açık artırmada oluşan fiyatı kabul etmemesi durumunda işlem geçersiz sayılacak, tütünlerinin yeniden açık artırmaya çıkarılması için işlemin yapıldığı Geçici Tütün Satış Merkezine başvurabilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı