GeriGündem "Üretici ihtiyacı akdar satınca ihracat geliri arttı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Üretici ihtiyacı akdar satınca ihracat geliri arttı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Vekili ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, çekirdeksiz kuru üzümde üreticinin “ihtiyacı kadar satma” alışkanlığını kazanmasıyla ihracat fiyatlarının da arttığını savundu.

Sorman, ülkenin en önemli ihraç ürünleri arasında yer alan çekirdeksiz kuru üzümde, iyi bir sezonun yaşandığını ifade etti.

Geçmişte üreticinin bağ bozumu sonrası üretiminin tümünü kooperatif ya da şirketlere toplu şekilde sattığını, bu aşamada bir çok spekülasyondan etkilendiğini ve sezon içinde yaşanan fiyat artışlarından da yararlanamadığını aktaran Sorman, üreticinin “ihtiyacı kadar satması” için yaptıkları kampanyanın amacına ulaştığını söyledi.

Ziraat Odası ve TARİŞ Üzüm Birliği ile birlikte başladıkları kampanyayla çiftçiyi ürününü nasıl pazarlayacağı konusunda eğittiklerini dile getiren Sorman, şöyle konuştu:
“3 yıldır yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi. Üreticinin ihtiyacı kadar ürün satmasıyla arz dengesizlikleri oluşmadı ve fiyatlar çekirdeksiz kuru üzümde ihracat kilogram fiyatları 1 dolardan 1 avroya yükseldi.

Şu an piyasalarda çekirdeksiz kuru üzüm 1,8 YTL ve hatta biraz da vadeli verildiği takdirde 2 YTL civarına yükseldi. Bu yükselişle Türk ihracatçısına üzümün nasıl ihraç edileceğini, üreticisi öğretmiş oldu. Artık alivre ve kontinye satışlar kesildi.

İhracatçılarımız da iç piyasada oluşan fiyatlara göre üzümünü ihraç etmeye başlamışlardır. Dolayısıyla hem üreticimizin cebine daha fazla para girmiş, hem de ülkemize daha fazla döviz kazandırmış olduk.”

Üzüm üreticisinin bir kaç yıl öncesine kadar bağlarını sökme aşamasına geldiğini, üreticinin kazancını artırmak için bir dizi çalışma yaptıklarını kaydeden Sorman, bu kapsamda yaş üzüm ihracatının da arttığına dikkati çekti.

Sorman, “Bundan sonra üreticisiyle, ihracatçısıyla, hükümetiyle, kooperatiflerimiz ile beraber bu politikalara sahip çıkmamız gerekmektedir. Çünkü, Türkiye çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında dünyada birinci sırada yer almaktadır. Bu konumunu ve kaliteli üretimini sürdürmesi gerekmektedir. İnşallah üreticilerimiz bu konuya sahip çıkıp üretimde daha titiz davranarak kalite ve standardı önümüzdeki yıllarda daha da yükseltecektir” diye konuştu.

Türkiye, 2006-2007 sezonunda 9 aylık dönemde 267 bin 125 ton ihracat yaparak 318 milyon dolar gelir elde etti. Geçen sezon aynı döneme göre yüzde 27'lik artış gözlendi. Sofralık üzümde de Ege Bölgesi'nden 21,7 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

İhracat artışında geçmişte en büyük üretici olan ABD'nin mısıra yönelmesi nedeniyle oluşan arz sıkıntısının da etkili olduğu belirtildi.

İhracatta önemli ürünler arasında yer alan zeytinyağında da benzeri bir kampanya uygulanıyor. Üreticinin ihtiyacı kadar mal satması yönünde yapılan çağrılar sonrası üreticinin elindeki 60-70 bin tonluk ürünün pazara çıkmadığı ifade ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle