Gündem Haberleri

  Ürdün Müslümanları aklı selime çağırdı

  Hürriyet Haber
  02.02.2006 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Ürdün'de çıkan “Şihan” adlı haftalık gazete, Danimarka gazetesinde yayınlanarak İslam dünyasında fırtınalar estiren Hz. Muhammed'in 12 karikatüründen 3'üne yer verdi ve başyazısında dünyadaki bütün Müslümanları “aklıselime” davet etti.

  Başta peygamberin türban biçimindeki bir bomba taşırken çizildiği olmak üzere 3 karikatürü, “İslam'a halel karşılığında İslami intifada” başlıklı bir makaleyle birlikte yayımlayan Şihan gazetesi, ”halel” kelimesini de tırnak içinde kullandı.

  “Dünya Müslümanları, mantıklı olun” alt başlıklı yazıda Cihad Momani, “Acaba İslam'a daha çok hangisi zarar veriyor? Bu karikatürler mi, yoksa kameralar önünde kurbanlarını boğazlayan bir rehinecinin ya da Amman'daki bir düğün töreninin ortasında kendini havaya uçuran bir intihar bombacısının görüntüleri mi” diye soruyor.

  AFP'nin sorularını yanıtlayan Momani, “bu karikatürleri gönüllü olarak yayımladığını, çünkü insanların neye karşı ayaklandığını bilmelerini istediğini” belirterek, “İnsanlar görmedikleri karikatürlere saldırıyor” dedi.

  Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 Eylül'de ”ifade özgürlüğü” çerçevesinde yayımladığı 12 serilik Hz Muhammed karikatürlerine, Norveç gazetesi Magazinet de 10 Ocak'ta yer vermiş, karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekmiş ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum, Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.

  Bunun ardından karikatürleri yayımlanan gazeteler üzüntülerini bildirmiş, Danimarka Başbakanı da şahsı adına özür dilemişti. Ancak karikatürlerin başka Avrupa yayımlanması, Arap ve Müslüman ülkelerinde giderek daha çok tepki duyulmasına yol açmıştı. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı