Gündem Haberleri

  Ürdün Başbakanı Bahit Ankara'da

  A.A.
  16.01.2006 - 21:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir çalışma ziyareti için bugün Ankara'ya gelen Ürdün Başbakanı Maruf Bahit ile bir araya geldi.

  İki başbakan baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin önemine dikkat çekti. Erdoğan, konuk Başbakanı Türkiye'de görmekten duyduğunu memnuniyeti dile getirerek, Bahit'in 2002-2005 yılları arasında Türkiye'de büyükelçi olarak görev yaptığını hatırlattı. Bahit'in ziyaretinin son derece anlamlı ve görüşmelerin de çok verimli geçtiğini belirten Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin ekonomi, siyaset, askeri, ticari ve kültürel gibi tüm alanlarda geliştirilmesinin önemi üzerinde durduklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Ürdün'ün Ortadoğu barışında adil ve kalıcı bir inisiyatif kullanabileceğini inandıklarını söyleyerek, iki ülke ilişkilerinin ekonomik alanda daha da geliştirilmesi gerektiğini, çünkü Türkiye ile Ürdün arasındaki yaklaşık 3 milyon dolarlık ticaret hacminin gerçek potansiyeli yansıtmadığını bildirdi.
  Erdoğan, ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılmasının önemine dikkat çekerek, iki dost ve kardeş ülke olarak uluslararası konularda aynı görüşleri paylaştıklarını ve Türkiye ile Ürdün'ün bölgede istikrarı temsil eden iki ülke olduğunu belirtti. Erdoğan, iki ülkenin bu öncü konularını korumaları gerektiğini de vurguladı. Konuk Başbakan Bahit de, Türkiye'yi ikinci vatanı olarak gördüğünü ve yeniden gelmekten dolayı çok memnun olduğunu dile getirerek, bugünkü görüşmelerde ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesinin önemini vurguladıklarını kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirten Bahit, Ankara ziyaretinin başbakan olmasının ardından yurtdışına yaptığı ilk ziyaret olduğuna işaret etti. Türkiye ile Ürdün arasında tarihi, köklü ilişkiler bulunduğunu söyleyen Bahit, ziyaretinin ilişkilerin daha da gelişmesine olumlu etki yapacağına olan inancını dile getirdi. İkili ilişkilerin yanı sıra Ortadoğu barış süreci ve Irak'a yönelik gelişmeleri de ele aldıklarını belirten konuk Başbakan, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının önemi üzerinde durduklarını bildirdi.

  İRAN'IN NÜKLEER FAALİYETLERİ

  Ortak basın toplantısında bir gazetecinin, İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:  “İran'ın nükleer çalışmaların barışçıl anlamda devam ettiği sürece en doğal hakkıdır. Ama olaya kitle imha silahları perspektifinden bakıldığı zaman bunu desteklemek mümkün değil.”  Erdoğan, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile daha şeffaf bir çalışma içinde olması gerektiğini de söyleyerek, Türkiye olarak İran'a hep bunu tavsiye ettiklerini kaydetti. İran'ın AB ülkeleriyle kesintiye uğrayan müzakerelerinin aynı şeffaflık içinde yürütülmesi gerektiğinin temennileri olduğunu belirten Erdoğan, İran'ın daha ılımlı ve uyumlu bir çalışma ile gerek dünya, gerekse bölge barışı için önemli olduğunu belirtti.  Bahit de aynı soru üzerine, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, bu çerçevede İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un sağlığına ilişkin gelişmeleri de izlediklerini belirtti. Bahit, bunun yanı sıra Filistin ile temaslarını sürdürdüklerini belirterek, ABD'nin bölge barışını tesis etmeye yönelik katkısını beklediklerini de ifade etti.

  UZANLARIN ÜRDÜN'DE OLDUĞU İDDİALARI

  Başbakan Erdoğan, Uzan ailesinin Ürdün'de olduğuna yönelik basında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, göreve geldikleri günden itibaren bu konuyu yakından takip ettiklerini söyleyerek, gerek TMSF, gerekse emniyet olarak bu süreci izlediklerini belirtti. Erdoğan, sadece Uzan ailesiyle ilgili değil yolsuzluklara karışan herkesle ilgili hassasiyetlerinin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı. Aynı soru üzerine konuk Başbakan da, bu konunun eski bir sorun olduğunu söyleyerek, daha önce Ürdün'e yatırım yapmak için gelen Uzan ailesinin fertlerine pasaport verildiğini, ancak bunun onların Ürdün vatandaşı olduğu anlamına gelmediğini belirtti. Bahit, Ürdün yasalarına göre ülkelerinde yatırım yapmak isteyenlere pasaport verildiğini söyleyerek, yapılan görüşmeler sonrasında bu pasaportların iptal edildiğini ve şu anda da Uzan ailesi fertlerinin Ürdün'de bulunduğuna dair kendisinde bir bilgi olmadığını kaydetti.
  Uzan ailesine ilişkin bir başka soru üzerine de konuk Başbakan, bu konunun Türk basını için çok önemli olduğunu gözlemlediklerini söyleyerek, Türk basınında bu konuya dair çıkan haberleri takip ettiklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan ortak basın toplantısının ardından konuk Başbakan Bahit onuruna akşam yemeği verdi. Yemekte basına herhangi bir açıklama yapılmazken görüntü alınmasına izin verildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı