Gündem Haberleri

  Uras: Karayalçın solun ortak adayı olursa destekleriz

  Tahsin ÜLKER/ADANA, (DHA)
  18.10.2008 - 16:45 | Son Güncelleme:

  ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterdiği Murat Karayalçın’ı, solun ortak adayı olması halinde destekleyebileceklerini söyledi.

  Partisince Adana’da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen ‘Yerel Seçimler ve Sol- Birlikte Başarabiliriz’ konulu toplantıda konuşan Ufuk Uras, Türkiye’nin her yerinde solun temel ilkeleri ekseninde, solun ortak adaylarını teke indirip, AKP’ye karşı bir sol seçenek üretilmesinin asli görevleri olduğunu söyledi. Siyasetin, profesyonel siyasetçilerin merkezden belirlediği, adayların Ankara’dan paraşütle atandığı bir halin dışına çıkması gerektiğini vurgulayan Uras, şöyle konuştu:

  “Geçmiş seçim deneyimleri de bunu gösterdi. Adaylar parti genel merkezlerinden atandığı zaman örgütlerde küskünlük oluyor, ortak paydalarda buluşmada problemler oluyor. Uzun zamandan beri solun değişik renkleri, toplumsal taleplerin hayata geçirilmesi anlamında bir gökkuşağı politikasında buluşturmaktan yanayız. Yeniden bir sınavla karşı karşıyayız. Muhtarı olmayan bir soldan bahsedilemez. Ortak muhtar adaylarımızın belirlenmesiyle, karşı hamle oluşturmak çok önemli. Türkiye’nin her yerinde AKP’ye karşı seçenek oluşturma konusunda ciddi bir kararlılık var. Genel seçimlerde, biz İstanbul 1’nci Bölge’de solun bütün renkleriyle ortak adayı nasıl belirlediysek, nasıl başarı elde ettiysek, yerel seçimlerde de bu başarının devam etmemesi için bir neden yok.”

  Uras, bir gazetecinin sorusu üzerine, CHP’nin Murat Karayalçın’ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı göstermesini şöyle değerlendirdi:
  “Biz, Türkiye’nin her yerinde solun ortak adaylarının belirlenmesinden yanayız. Bu, toplumsal muhalefet örgütlerinin ön seçim yaparak şekillenmesiyle daha da güçlenir. Yoksa kapalı kapılar ardında aday belirleme şekliyle değil, hakikaten her yerde adayları teke indirerek, solun temel ilkeleri çerçevesinde ortak aday politikası bizim yerel politikamızdır. Biz her yerde, sol politikalar çerçevesinde AKP’ye karşı tek aday oluşturulması politikasını destekliyoruz. Ankara dahil olmak üzere, gösterilen adayların solun ortak adayları olarak ifade edilmesinden yanayız. Bu şekilde seçim kazanılır zaten. Karayalçın da solun ortak adayı olursa destekleriz. Ankara’da tek aday üzerinden gidilmesinden yanayız ama henüz bu görüşmeleri yapmadığımız için şu anda varsayım üzerinde konuşmak istemem.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı