Gündem Haberleri

  Uranyum GAP uçağına sığar mı

  Uğur ERGAN ANKARA
  18.05.2010 - 01:18 | Son Güncelleme:

  Türkiye, İran ve Brezilya dışişleri bakanlarının Tahran’da önceki gün 18 saat aralıksız süren müzakerelerinin perde arkasındaki nefes kesen diplomasi,15 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’a, Tahran’dan gelen bir telefonla başladı.

  Başbakanla birlikte Atina’da bulunan Davutoğlu, uzun süredir hazırlandığı bir dış politika konferansında tam açılış konuşmasını yapacakken, kendisine verilen “Muttaki sizden acele telefon bekliyor” notu, konuşmayı erteletti.
  Tahran’da sekreterya
  Davutoğlu, katılımcılardan özür dileyerek İranlı mevkidaşı ile telefonda görüşmek için ayrı bir odaya geçti. Muttaki, “Kafamızda soru işaretleri var. Eğer Tahran’a gelirseniz çok sevinirim” dedi. Davutoğlu “Soru işaretlerini aydınlatmak için ben gelirim. Ama sonuca varmada kararlı olmanız lazım. Eğer bu kararlılık yoksa Erdoğan’ın Tahran’a gelmeyeceğini şimdiden bilin” yanıtını verdi. Davutoğlu, Atina’da bulunan Erdoğan’la temastan sonra cumartesi gecesi Tahran’a gitti.
  Pazar günü Davutoğlu, Muttaki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile birlikte masaya oturdu. Davutoğlu’na eşlik eden Türk diplomatlar, toplantının yapıldığı yerde bir “Nükleer kriz sekreteryası” kurdu. Sekreteryanın bilgisayar dahil tüm lojistik desteğini Türkiye sağladı. Gelen talepler doğrultusunda metinlerdeki tüm değişiklikleri Türk diplomatlar yaptı. Kimi zaman İran’ın talepleri öylesine sıklaştı ki böylesine kritik konuda ilk kez Tahran’la masaya oturan Amorim, bir ara masadan kalkmak istedi. Davutoğlu, sadece Muttaki’yi değil birkaç kez Brezilyalı mevkidaşını da masada tutmak için uğraş verdi. 18 saat süren görüşmelerin sonunda taraflar, 10 maddelik bildiride anlaştı.
  Defalarca görüştüler
  Davutoğlu, gergin ortamı kimi zaman Muttaki’ye yaptığı esprilerle, “Keşke nükleer materyali yanıma alsaydım. Acaba bizim GAP uçağına sığar mı?” sorusuyla yumuşatmaya da çalıştı. Bu hedefe kolay ulaşılmadı. Davutoğlu bakan olduğundan bu yana Muttaki ile yüzyüze görüşme 20’yi telefon görüşmesiyse 40’ı buldu. Türkiye, İran’a ve Batı dünyasına birçok kez öneri hazırladı. Kimi zaman öneri sayısı, aynı gün içinde altıyı buldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı