Gündem Haberleri

  Unvanını Danıştay kurtardı

  Hürriyet Haber
  22.10.2005 - 10:12 | Son Güncelleme:

  YÖK Yüksek Disiplin Kurulu, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer hakkında, ‘İşletme Yönetimine Giriş’ isimli kitabında ‘intihal’ (çalıntı) yaptığı gerekçesiyle, ‘üniversite öğretim üyeliği mesleğinden çıkarma’ cezası verdi. Karar, 6’ya karşı 13 oyla çıktı.

  Aynı ceza, kitapta ortak imzası bulunan Doç. Dr. Yahya Fidan için de onandı. Ancak Dinçer ve Fidan, akademik ünvanlarını, bir Danıştay kararı sayesinde kullanabilecekler. YÖK yönetmeliğinde, üniversite öğretim üyeliği mesleğinden çıkarılanların akademik ünvanlarını kullanamayacakları hükmü bulunuyor. Ancak Danıştay’ın bir başka davada aldığı unvanların geri alınmasının hukuka uygun olmayacağı karar gereği, Dinçer, ‘Prof. Dr.’ unvanını, kurtardı.

  Disiplin kurulu dünkü toplantıda Dinçer’i, Avukatı Abdurrahman Öz sözlü olarak savundu. Öz, intihal iddialarını reddederek, öngörülen cezaya da karşı çıktı. 5 saatlik toplantı sonunda alınan kararı Dinçer ve Fidan’ın itiraz hakkı bulunuyor. Dinçer’in avukatı Öz, kararın kendilerine bildirilmesinden sonra hukuki yollara başvurulacağını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı