Gündem Haberleri

  Unutulmaz filmlerin süper otomobilleri

  Hürriyet Haber
  29.07.2001 - 12:19 | Son Güncelleme:

  Sinema tarihine geçen ve büyük ilgi gören pek çok macera filminin, adı başrol oynucularıyla anılmayan gizli kahramanları vardır: Otomobiller... "Majestelerinin hizmetindeki" James Bond'un çok fonksiyonlu süper otomobilleri ya da Batman'ın havada ve suda gidebilen Bat Mobile'i başrol oyuncusunun sadık dostudur.

  İşte televizyon ve sinema dünyasının teknoloji harikası otomobilleri:

  Kitt (Kara Şimşek)
  1980'lerde ülkemizde Kara Şimşek adıyla yayınlanan dizide, başrol oyuncusu Michael Knight kadar karizmatik olan biri daha vardır: Kitt. Konuşabilen ve turbo motorlarıyla önündeki engelleri uçarak aşan siyah Trans Am marka otomobil, her bölümde Michael'ı zor durumdan kurtarır. Michael'ın kol saatiyle yardıma çağırdığı Kitt'in önünde yanıp sönen kırmızı ışıkları ve dizinin orjinal müziği, 1980'lerde ilk gençliğini yaşayanların hatıralarında yer etmiştir.

  The Bat Mobile (Yarasa Otomobil)
  Çizgi roman kahramanı olarak ortaya çıkan daha sonra da defalarca sinemaya uyarlanan Batman serisi, karanlık ve gotik etkiler taşıyan Gotham kentinde yaşananları anlatır. Şehir halkı zor durumda kaldığında "yarasa adam" Batman'i yardıma çağırır. Batman de işareti alır almaz, şatosunun karanlık dehlizlerinden karada, suda, havada gidebilen, gerektiğinde düşmanlarına füze atabilen teknoloji harikası Bat Mobile'yle çıkıp kenti kurtarır. Bat Mobile sinema dünyasının en fantastik otomobillerinden biridir.

  Lotus Esprit S1 (James Bond'un otomobili)
  Dünyanın en ünlü ajanı James Bond, her filminde birbirinden güzel ve yetenekli otomobiller kullanır. "For Your Only Eyes" filminde James Bond Lotus Esprit S1 marka bir otomobille yalnız karada değil deniz altında da hız yapar. "Denizaltı otomobil"de periskop, radar ve füze fırlatma sistemi gibi teknolojinin her türlü nimetlerinden yararlanılır.

  Delorean (Geleceğe Dönüş'ün otomobili)
  Çılgın doktor Emmett Brown'un zaman makinasıyla zamanda bir ileri bir geri hareket eden Marty McFly, ilginç yolculuklarında Delorean marka bir otomobil kullanır. Bir düğmeye basarak Vahşi Batı dönemine ya da uzay çağına giden otomobil, müthiş bir gürültüyle çalışan, her tarafında karmaşık kablolar, ışıklar vs. bulunan hurda gibi görünse de oyuncuları zor durumdan kurtarmayı başarır.

  Beşinci Element'teki "taxi"
  Geleceğin dünyasında geçen bir hikaye olan "Beşinci Element"in en akılda kalan sahnelerinden biri, havada gidebilen taksilerin sıkışık trafikte yol almaları, ışıklarda durarak birbirlerine korna çalmalarıdır. Bilgisayar kontrollü, uçan sarı taksiler, gelecekte otomobillerin nasıl olacağına dair başarılı bir tasarıma sahiptir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı