GeriGündem Unutma ilk değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unutma ilk değil

Unutma ilk değil
refid:19747745 ilişkili resim dosyası

Hrant Dink cinayeti davasında, sanıklardan Coşkun İğci hakkında hüküm vermeyi unutan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Rüstem Eryılmaz’ın, daha önce eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile ilgili verdiği arama kararı da tartışmalara yol açmıştı.

Devrimci Karargâh Örgütü’ne yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla tutuklanan Avcı’nın makam odasında arama yapılmasına ilişkin hâkim kararı olmadığı ortaya çıkmıştı. Arama kararının savcılık tarafından istenen talep kısmında, arama yapılacak yerler arasında Avcı’nın makam odası da bulunuyordu. Ancak İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz’ın 27 Eylül 2010’da verdiği arama kararında, arama yapılacak yer olarak sadece Avcı’nın evi ve müştemilatı belirtiliyordu. Makam odası yer almıyordu.
Avcı’nın makam odasında yapılan aramada bir çanta içinde gazeteciler, politikacı, bürokrat ve üst rütbeli askerlere ait telefon dinleme kayıtlarını içeren kasetler bulunmuştu. Avcı’nın ofisinde çıktığı öne sürülen gizli dinleme kayıtları nedeniyle kamuoyunda tartışma başlamıştı. Eryılmaz o dönemde, “Verdiğim kararı okumamışlar mı? Atlamışlar mı acaba? Belki başka bir mahkemeden arama kararı vardır. O karara ilişkin bu aramayı yapmış olabilirler” demişti. Aramayı yapan savcı Hasan Gönen ise “İlk sayfada Hanefi Avcı’nın adresi mevcut. Dolayısıyla arama hukukidir” dedi. Eryılmaz, Coşkun İğci hakkında hüküm verilmesinin unutulmasıyla ilgili de şunları söylemişti: “Çok dikkat etmemize rağmen gözden kaçmış. Duruşmada avukatı yoktu. İnsani bir olay. İğci için yeniden esas numarası alıp karar vereceğiz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle