Gündem Haberleri

  Ünlülerin mapushanesi turistik otel oluyor

  Hürriyet Haber
  18.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öykülerin, şiirlerin, türkülerin hapis yattığı Sinop Kalesi, acılarını geride bırakmaya hazırlanıyor... ‘‘Başı öne eğilmiş’’ Sinop Kalesi, geleceğe umutla bakabilecek artık... 115 yıllık cezaevi dizelere gömülürken, özgür insanlara kucak açacak bir kültür ve turizm merkezi olarak yeniden doğacak.

  Türkülere, şiirlere, romanlara konu olan Sinop Cezaevi, tamamen boşaltıldı. Tarihi M.Ö. 72 yılına dayanan Sinop Kalesi içinde, 115 yıldır cezaevi olarak kullanılan binayı Adalet Bakanlığı'nın, kültür ve turizm amaçlı kullanılmak üzere devretmesi bekleniyor. Osmanlı İmaratorluğu döneminde 1883 yılında cezaevi olarak düzenlenen Sinop Kalesi'nin güney bölümünde, birçok ünlü mahkûm konuk oldu. Cezaevindeki 75 mahkûm, Akliman mevkiine yapılan yeni cezaevine nakledildi. Islahevindeki 30'dan fazla çocuk da diğer illerdeki ıslahevlerine gönderildi. Müze veya kongre merkezi haline getirilmesi planlanan Sinop Cezaevi'nde aralarında Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat Ulunay, Hüseyin Hilmi, Osman Cemal Kaygılı, Celal Zühtü Deveci, Sabahattin Ali, Kerim Korcan, Osman Deniz, Zekeriya Sertel gibi yazar ve şairlerin de bulunduğu pek çok ünlü yattı. Bir başka deyişle Sinop Cezaevi, yazarlara ve şairlere ilham kaynağı oldu.

  VALİ: ŞENLİK YAPACAĞIZ

  Sinop Valisi Selahattin Başar, tarihi cezaevinin şu anda Adalet Bakanlığı'na ait olduğunu, ancak kısa süre içinde kültürel etkinliklerde kullanılmak üzere bir başka bakanlığa devredileceğini söyledi. Devir işlemlerinin yapıldığı gün büyük bir şenlik düzenleyeceklerini belirten Başar şunları söyledi:

  ‘‘Sinop Cezaevi, çok ünlü kişilerin yattığı tarihi bir cezaevi. Bu nedenle cezaevi olmaktan çıkıp kültürel etkinliğe açıldığı gün büyük etkinlikler yapacağız. Burası, SİT alanları, tarihi ve kültürel özellikleri muhafaza edilerek, Karadeniz Ekonomik İşbirliği'nin kongre binası olarak düzenlenebilir. Ya da müze olarak hizmet verebilir.’’

  ‘Aldırma gönül’ Sinop’ta doğdu

  Konya'da 1930'lu yıllarda ortaokul öğretmenliği yapan ünlü şair ve yazar Sabahattin Ali, görevi sırasında yazdığı dizelerde siyasi yönetime yönelik taşlama suçundan tutuklanmıştı. Sabahattin Ali, önce Konya, ardından Sinop Cezaevi'ne konulmuştu. 26 Aralık 1932 ila 29 Ekim 1933 tarihleri arasında tutuklu kalan ünlü şair cumhuriyetin 10'uncu yıldönümü nedeniyle çıkarılan aftan yararlanmıştı. Sabahattin Ali'nin Sinop Cezaevi'nde yazdığı ve Edip Akbayram'ın besteleyip milyonlara sevdirdiği ‘‘Aldırma Gönül Aldırma’’nın dizeleri şöyle:

  Şairler hapsedilmeyecek artık Sinop Kalesi'ne

  Tarihi, Milat'tan Önce 72'ye kadar uzanıyor Sinop Kalesi'nin... 115 yıldır da cezaevi olarak kullanılıyordu. Kimleri ağırlamadı ki tarihi kale... Sabahattin Ali, Refik Halit Karay ilk anda akla gelenleri... Adalet Bakanlığı, cezaevini boşalttı. Tarihi kale, kültür ve turizm merkezi olacağı günleri bekliyor şimdi...


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı